Határnyitás '89
2009. május 29. 11:28 MTI
Történelmi jelentőségű év volt 1989 - jelentette ki Heinz Fischer osztrák államfő a határnyitás huszadik évfordulója alkalmából rendezett konferencián csütörtökön Bécsben. Ezzel párhuzamosan Kovács László egykori külügyminiszter egy budapesti tanácskozáson arról beszélt, hogy egy, a kamerák kedvéért megtartott vasfüggönydarabot vágtak át húsz éve a magyar-osztrák határon, a ceremónia idejére ugyanis a szögesdrót nagy részét már elbontották.
Korábban
Demokráciát hozott 89
Az 1989-es év eseményei, köztük Nagy Imre és társai rehabilitációjának kezdete és az osztrák-magyar határzár szimbolikus átvágása június 27-én egészen megváltoztatták Európát. Fischer felidézte azt is, hogy ebben az évben szavazta meg az osztrák parlament is az Európai Unióval - akkor Európai Közösségekkel - való csatlakozási tárgyalások megkezdését. Az azóta eltelt húsz év pedig békét, szabad és demokratikus, határok nélküli Európát hozott - mondta. "2009-re megvalósultak azok a célok, amelyekről szüleink és nagyszüleink a II. világháború után még álmodni sem mertek" - fogalmazott.
Az "Európa-béketervnek" ma is van létjogosultsága, még ha vannak is kétkedő hangok - hangsúlyozta beszédében Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter. A kétkedők meggyőzésének egyik módja lehet "közelebb vinni Európát" a fiatalokhoz. Fontos érvként említette, hogy a huszonhét tagállam együtt erősebb, mint külön. Ezt a gazdasági válság is megmutatta - mondta.
A konferencia keretében a Regionális Partnerség tagországainak képviselői kerekasztal-beszélgetést folytattak egymással az elmúlt húsz év közép-európai politikájáról Paul Lendvai ausztriai magyar újságíró vezetésével. Magyarország, Szlovákia és Ausztria külügyminiszteri, Szlovénia, Csehország és Lengyelország államtitkári, illetve miniszterhelyettesi szinten képviseltette magát. A beszélgetés keretében a magyar külügyminiszter átadta a vasfüggöny egy darabját osztrák kollégájának. Balázs Péter hozzászólásában rámutatott, hogy a szimbolikus jelentőségű esemény éppen az osztrák-magyar határon történt.
A sikerek mellett a problémákról is szó esett. A magyar külügyminiszter beszélt arról is, hogy habár a koppenhágai kritériumokat teljesítették az új tagállamok, néhány történelmi problémát is magukkal vittek az EU-ba, amelyek megoldásán együtt kell dolgozniuk. A szlovák és a magyar külügyminiszter egyaránt hangsúlyozta, hogy aktívan kell fellépni a nyitott kérdések megoldása érdekében. A szlovák diplomácia vezetője, Miroslav Lajcák többek között arról is beszélt: a kisebbségeket óvni és védeni kell, ugyanakkor "nem lehet visszamenni az időben". "Nem várhatunk másokra, nekünk magunknak kell megmutatnunk, hogy képesek vagyunk közös ügyeinket kezelni" - hangsúlyozta később egy sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy milyen szerepet játszhat a szlovák-magyar kétoldalú kérdések megoldásában az Európai Unió.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a térség országainak számos közös érdeke van, érvényesítésüknek több meglévő és tervezett regionális együttműködés ad keretet. Ezek egyike lehet az uniós tagországok Duna-menti együttműködése, amelyre a közelmúltban tett javaslatot Ausztria és Románia. Az egész éves rendezvénysorozatba illeszkedő kétnapos konferencián neves személyiségek, köztük húsz évvel ezelőtti és jelenlegi vezető politikusok, történészek, művészek, a gazdasági élet képviselői és mások cserélnek eszmét az 1989-es év politikai, gazdasági és kulturális hozadékáról és az egyesült Európa új fejlődési irányairól.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap