Nők a náci gépezetben
2009. február 4. 12:14 The Daily Telegraph
Egy Németországban ezen a héten megjelenő könyv már a kiadás előtt is botrányokat kavart: eszerint ugyanis a nők a korábban hittnél sokkal több náci atrocitásért felelősek.
Korábban
A náci művészeti alkotások, filmek és magazinok a nőket az otthoni front hőseiként mutatták be, akik mindenben helyet álltak, miközben a férfik valahol a távolban vívták a háborút. Adolf Hitler többször is kitüntetéseket osztott a gyereknevelésért, és a nők anyaként és feleségként betöltött szerepét méltatta - mindezzel egy olyan képet alakítva ki róluk, amit senki nem volt kétségbe az elmúlt 60 évben.
Kathrin Kompisch történész azonban új könyvében (Täterinnen: Frauen im Nationalsozialismus) szembeszáll ezzel az elképzeléssel, és szerinte a valóság egy kicsit másként nézett ki. Szerinte ugyanis a németek kollektíven feledni akarták, hogy testvéreik, anyáik és feleségeik is tevékeny szerepet játszhattak a náci bűnökben. Kompisch szerint a nemzetiszocializmus történetének megírásakor szinte egyenlőségjelet tettek a mozgalom és a férfiak közé, ami egy nagyon fals képet alakított ki a korszakról.
A háború előtti, alatti és utáni statisztikák elemzéséből az is kiderül, hogy Hitler uralma alatt nagyon megnőtt a kormányzati- és magánszektorban, illetve a hadseregben alkalmazott nők számaranya. Ezt persze sokan nem látták, hiszen a vezető pozíciók zárva maradtak előttük.
Az alapszinteken ezért jelentős szerepük volt: a legtöbb házbizalmi pozíciót például nők töltötték be, akik a náciellenes tevékenység mellett az esetleges zsidóbújtatást is jelentették. Voltak olyanok, akik mindezt saját céljaikra is felhasználták, és megunt férjüket kémként, vagy kommunistaként jelentették fel, hogy megszabaduljanak tőlük. A kutatónő szerint az aktákból az is kiderül, hogy a munkás- és alsó-középosztálybeli nők írták a legtöbb jelentést a Gestapónak, és ők vezették a legtöbb pártellenes, vagy faji üldözést is.
Nagyon sok nő dolgozott a fogyatékosokat sterilizáló és meggyilkoló orvosoknak, illetve a koncentrációs táborokban 3200 nőt alkalmaztak. Ezt eleveníti fel a hamarosan a magyar mozikban is látható A felolvasó című film is, amelyben Kate Winslet mutat be egy hasonló szerepet. A keleti fronton jelentős szerepük volt az SS adminisztratív tevékenységének koordinálásában, és szintén ők felügyelték a Gestapo tevékenységét is. A háború végén aztán ők is a bevett mondatokkal éltek: csak apró csavarok voltak a háborús gépezetben, és egyébként sem cselekedhettek másként. Egy részük egyenesen arra hivatkozott, hogy csak parancsokat hajtott végre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.