Ágyúdörgésbe burkolózik a londoni Tower
2008. május 23. 10:00
A régészek megkezdik a munkálatokat azon az Tudor-kori hajóroncson, amely 1592-ben süllyedt el a Csatorna szigetek közelében; a kiemelt ágyúk pontos másolatait pedig októberben elsütik majd.
Korábban
A munkálatokat az Oxfordi Egyetem professzora, Mensun Bound vezeti, aki szerint a víz alól nem csak az ágyúkat, hanem a muskétákat, gránátokat, kardokat, lándzsákat, páncélokat és sisakokat is felhozzák majd. A hajó megtalálásáról korábban mi is beszámoltunk: az a Franciaországban állomásozó brit csapatoknak vitt utánpótlást fegyverekből, hogy megakadályozzák egy esetleges második spanyol Armada elindulását.
A roncsot először 1977-ben vették észre a helyi rákhalászok, ám a régészek azóta sem igazán beszélnek az ott folytatott munkálatokról, mert nagyon tartanak a roncsok kifosztásától. Sir Norman Browse, a hajó maradványait birtokló Alderney vezetője szerint egész mostanáig titkokban tartották a felfedezéseket, most azonban a komoly biztonsági beruházásoknak köszönhetően már a nyilvánosság is nyomon követheti a munkálatokat. Az Alderney-nél elsüllyedt hajó nevét nem ismerjük, ám az nagyjából a Mary Rose után 40 évvel, a legkorszerűbb technológiákkal épülhetett. Erre utal az is, hogy míg a Mary Rose 700 tonnával hasította a habokat, az Alderney-roncs alig 300-zal, és sokkal gyorsabban.
A régészeket a legújabb tudósítások szerint a leginkább az ágyúk érdeklik, amelyek mellett több sisak és kerámiagránát található. A gránátok igen különlegesek: azokban egy olyan keverék volt, amely az ellenséges hajókat görögtűzzel árasztotta el. Az ágyúk az első olyan tengeri tűzfegyverek, amelyekkel pontosan és megbízhatóan lehetett célozni. A Mary Rose mellett az Alderney ágyúi jelentik a világ második legnagyobb hasonló fegyverkollekcióját. A két hajó elsüllyedése között mindössze 47 év telt el, de a kor hadügyi forradalma igen komoly változásokat hozott: ezek és a hasonló fegyverek alapozták meg Anglia évszázadokig tartó tengeri uralmát.
A hajón több típusú muníció, így nem csak kerek ágyúgolyók, de több más - csillag, és más alakú golyótípus - található. A projektet az angol királyi ház fegyverszakértője, Graeme Rimer is figyelemmel kíséri, aki szerint a hajón több olyan fegyvernem van, amelyek létezését a roncs megtalálása előtt jóval későbbre tették. A Tudor fegyverszállító felszereltségén azonban szerinte nem kell meglepődni, hiszen az háborús zónába tartott, és Anglia legfontosabb embere, Lord Burghley utasításra szállított fegyvereket.
A fegyverek rekonstrukciója és a tesztek arra is jók lesznek, hogy azokkal megállapítsák az ágyúk ballisztikai jellemzőit, és "valódi pusztítási együtthatójukat". És pontosan ez az, amit a régészek terveznek: a replikákat szeptemberben kezdik el egy skóciai fegyverkovácsnál készíteni. Az ágyúkat kiállítják a Towerben, mielőtt visszatérnek a sziget múzeumába. Egykor ez az erődítmény volt az ország legnagyobb fegyverraktára, és legnagyobb fegyvergyára is egyben.
A munkálatokat a BBC kezdettől figyelemmel kíséri, és a feltárás részleteit a Timewatch című történelmi magazinműsor egyik téli részében láthatják az angol nézők.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


maják
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap