Internetre kerültek a brit Leonardo jegyzetei
2007. október 10. 10:00
Egy pár napja működő honlapon végre mindenki számára böngészhetővé váltak a brit történelem egyik legjelesebb tudósának évszázadokra elveszett jegyzetei.
Korábban
Az igen innovatívra sikeredett digitális folió Robert Hooke több száz oldalnyi kéziratához és jegyzetéhez biztosít példa nélküli hozzáférést. A kiemelkedően értékes gyűjtemény a brit Leonardo da Vincinek is nevezett Hooke 1661 és 1692 közötti jegyzeteit tartalmazza a Royal Society alapításáról. Az újonnan alakult Royal Society ugyanis 1662-ben Hooke-ot (1635-1703) nevezte ki a Kísérletek kurátora tisztségre, és így felelős lett a társaság gyűlésein bemutatott kísérletekért.
A kutató 1665-ben adta ki Micrographia című könyvét, mely több mikroszkópos és távcsöves megfigyelését és néhány eredeti biológiai megfigyelését tartalmazta. Ő alkotta meg a sejt (latinul cellula) fogalmát, mivel a növények sejtjei emlékeztették a szerzetesek celláira. Sokan tulajdonítják neki a sejt felfedezését, bár mikroszkópja igen egyszerű volt. Hooke tervezte mikroszkópot használt a holland Anton van Leeuwenhoek is, akit a mikrobiológia atyjának tartanak.
A jegyzetekben a polihisztor több saját kísérlete is megtalálható, de igen érdekes, hogy Sir Isaac Newton, Sir Christopher Wren és más jeles tudósok tevékenységét és munkáit is feljegyezte, ahogy a brit tudomány alapító atyái között zajló vitákat és rivalizálásokat is megörökítette. Míg a Royal Society formálódásának történetéről sok jegyzet fennmaradt az angol levéltárakban, a tudomány sokáig elveszettnek vagy ellopottnak tartotta Hooke feljegyzéseit.
Az értékes dokumentumok tavaly egy hampshire-i házból kerültek elő, és hamarosan aukcióra bocsátották őket. A Royal Society sokáig magáénak követelte az írásokat, ám mivel nem jártak sikerrel, a legnagyobb brit orvosi jótékonysági szervezet, a Wellcome Alapítvány bevonásával egymillió fontért megvásárolták a feljegyzéseket.
Az 520 oldalas Hooke-folióban található például az első mikroszkóppal megfigyelt spermium rajza, de olvashatunk a Hooke és Newton közti gravitáció-vitáról is. Mivel a lapok túl törékenyek a gyakori használathoz, a Royal Society az online közzététel mellett döntött, ahol részletes kommentárok segítik az eligazodást. Az értelmezés és digitalizálás útvesztőiben Hooke életrajzírója, a Londoni Egyetem kutatója, Lisa Jardine vezette a csoportot. Elmondása szerint ez pályafutása legfontosabb dokumentuma, és a mostani munka lehetőséget ad a történészek, kutatók és a nagyközönség számára is, hogy megértsék a modern tudomány születését.
Böngésszen a jegyzetek között!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.