Emlékművet kapnak a náci népirtás fekete áldozatai
2007. szeptember 20. 12:00
Németországban első alkalommal állítanak emlékművet a nácizmus színesbőrű áldozatainak: egykori háza mellett egy Stolpersteine emlékezik majd Mahjub bin Adam Mohamed életére.
Korábban
A projektet vezető Gunter Demnig a Guardian című brit lap tudósítása szerint 12 ezer hasonló követ szeretne elhelyezni Németországban, és az akció eddig sikeresnek mondható. Egyedül München városa utasította vissza a hasonló kövek lerakását, mondván az csak fokozná az antiszemitizmust.
De kire is emlékeznek? A Tanzániában született Bin Adam 10 éves korában lépett be a gyarmati kelet-afrikai adminisztrációba, majd később a német hadseregben szolgált. 1929-ben költözött Berlinbe, ahol szinte azonnal összeütközésbe került a hatóságokkal, akik megtagadták, hogy a korábbi szolgálataiért járó összeget kifizessék neki. Bár kérését elutasították, mégis a maradás mellett döntött: pincérként hotelekben dolgozott, illetve filmekben is statisztált.
Egy német nőt, Maria Schwandert vett feleségül, és három közös gyerekük született: Adam, Annemarie és Bodo. A családja azonban afférjai és az azokból született törvénytelen gyerekei miatt nem volt hosszú életű. 1941-ben "fajok közti házasságszédelgés" vádjával letartóztatták és a sachsenhauseni koncentrációs táborba vitték, ahol 1944 novemberében halt meg.
Az emléktáblát a berlini Brunenstrassén álló háza mellett helyezik majd el, és ezzel párhuzamosan jelenik meg az életéről Marianne Bechhaus-Gerst Őszintén a halálig című könyve. A mű egyben a Harmadik Birodalom feketék elleni fellépését is bemutatja az erőszakos sterilizálásoktól a kivégzésekig.
A 20. század elején a németeknek kiterjedt gyarmatai voltak Afrikában, és amint azt a könyv is bemutatja, a német orvosok gyakran végeztek emberkísérleteket a helyi lakosságon. Az első világháború után aztán amikor a franciák elfoglalták a Rajna-vidéket, sokszor gyarmati fekete katonák vonultak fel a megszálló csapatokban. Ennek eredményeként több száz színesbőrű gyerek született a térségben, akiket később a hitleri propaganda áldozataiként üldöztek: 1937-ben egy tisztogatási akció keretében összegyűjtötték őket, majd altatás nélküli erőszakos sterilizálást hajtottak végre rajtuk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.