Amikor meghódították Európa tetejét
2011. augusztus 8. 12:55 MTI
Kétszázhuszonöt éve, 1786. augusztus 8-án jutott fel az első ember, a francia Jacques Balmat és Michel-Gabriel Paccard "Európa tetejére", a 4810 méter magas Mont Blanc-ra.
Korábban
A környéket szegény parasztemberek lakták, akik nehéz küzdelmet vívtak a megélhetésért és fogalmuk sem volt arról, hogy a hegyekből pénzt lehetne csinálni. A csúcsot 1742-ben minősítették Európa legmagasabb pontjának, de sokáig nem akadt vállalkozó meghódítására. A helybéliek úgy vélték, a helyet gonosz szellemek és démonok lakják, ők idézik elő a gyakori lavinákat, földcsuszamlásokat, ítéletidőt.
A svájci arisztokrata Horace Benedict de Saussure, akit az alpinizmus atyjának is tekintenek, 1760-ban járta végig a környékbeli gleccsereket. A Mont Blanc látványa annyira megigézte, hogy jelentős összeget ajánlott fel annak, aki először feljut a csúcsra. Erre először 1766-ban tett kísérletet Theodore Bourrit genfi festő és kántor, példáját a következő években többen is követték, de sorra kudarcot vallottak.
A szárd állampolgárságú Paccard, foglalkozására nézve orvos, 1775-ben Bourrit társaságában rugaszkodott neki a vállalkozásnak, de gyorsan összeveszett társával, mert az nem volt hajlandó a gleccser jegére lépni. Megtette viszont ezt Jacques Balmat chamonix-i ásványgyűjtő-kristálykereső, aki egészen a csúcs alatti hómezőig jutott el.
Balmat és Paccard idővel összefogott, a csúcs meghódításáról azonban két változat létezik. Paccard szerint ő szerződtette teherhordónak a másikat, Balmat viszont úgy emlékezett, hogy a mászás az ő ötlete volt. Az viszont tény, hogy 1786. augusztus 8-án hajnali négy órakor jégcsákány és kötelek nélkül, pusztán mászóbotokkal, valamint nagy súlyú tudományos eszközökkel felszerelkezve útnak indultak.
Még aznap délután 6 óra 23 perckor az addig járhatatlannak tartott útvonalon felértek a hegytetőre, ahol félórán át tudományos méréseket végeztek, majd megkezdték az ereszkedést. A sötétben és fagyban a körülmények szerencsés összejátszása folytán éjfélre épségben elérték a gleccser lábát s másnap reggel visszatértek Chamonix-ba. A vállalkozást a völgyből távcsővel figyelték: a korabeli feljegyzések szerint Balmat és Paccard színes kendővel integetett a csúcsról, Chamonix népe pedig tombolt az örömtől.
A Saussure által kitűzött díjat Balmat vette fel, s mivel az idősb Dumas is az ő elbeszélését dolgozta fel, sokáig ő számított a Mont Blanc meghódítójának. Paccard szintén elkészítette jelentését, de ezt írójával együtt hosszú időre elfeledték. Balmat, akit Savoya uralkodója nemesi rangra emelt, 1787-ben huszadmagával felvitte a csúcsra Saussure-t is, ő 72 évesen arany után kutatva vesztette életét a hegyekben.
A Mont Blanc-ra, amelynek környéke híres síparadicsom, ma évente mintegy 20 ezer turista-hegymászó jut fel, de az út még most sem veszélytelen. Rendre érkeznek jelentések áldozatokról, és az augusztusi mászási csúcs idején minden hétvégén tucatnyi alkalommal kell a mentőszolgálatnak a bajba jutott emberek segítségére sietnie.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.