Egyéves Shakespeare-fesztivál Stratford-upon-Avonban
2006. április 27. 18:50
William Shakespeare április 23-i születési és halálozási napján, egyben az angolok védőszentje, Szent György ünnepén a hagyományosnál is káprázatosabb külsőségek mellett rendezték meg az Avon-parti Stratfordban a szokásos felvonulást - számolt be róla a Népszabadság.
A nagy csinnadrattával beharangozott eseménysorozatról annak igazgatója, Deborah Shaw tájékoztatta Stratford-upon-Avonban a külföldi tudósítók csoportját. `A földkerekség legnagyobb show-jaként` emlegetett vállalkozás kétségtelenül óriási léptékű, a 442 éve született író mind a 37 színművére, 154 szonettjére és két elbeszélő költeményére kiterjed, melyek gyors egymásutánban keletkeztek, miközben az Erzsébet-kori géniusz színészként és egy társulat igazgatójaként is tevékenykedett.
A 2007. március 31-ig folyamatosan tartó szezonban természetszerűen olyan kevésbé ismert darabokat is bemutatnak, mint a János király. Maga a Royal Shakespeare Company 23 dráma színpadra állítását vállalta, a többi előadást olyan műhelyek jegyzik, mint például a Berliner Ensemble (II. Richárd), a moszkvai Csehov Nemzetközi Színházi Fesztivál együttese (Vízkereszt, vagy amit akartok), a Münchner Kammerspiele (Othello) vagy a Teatr Piesn Kozla (Macbeth). A közönség számára rendkívül vonzó lehet, hogy színpadon láthat olyan, többnyire hollywoodi `blockbusterekből` ismert sztárokat, mint Judi Denchet a Windsori víg nők musicalverziójában, Patrick Stewartot Antonius szerepében, vagy a nagy becsben tartott Ian McKellent a Lear király címszerepében.
A nagy várakozás mellett megkezdődött fesztivál nemcsak Shakespeare kultuszát szilárdítja meg, hanem egyedülálló lehetőséget teremt a bizonyításra a Royal Shakespeare Companynek is. Az ötlet soha nem valósulhatott volna meg Michael Boyd, az alig három éve kinevezett művészeti igazgató nélkül, aki konok kitartással képes keresztülvinni akaratát. Vezetése alatt a nemzetközileg is oly befolyásos RSC fennállása legnagyobb válságából tápászkodik fel. Korábbi igazgatója, Adrian Noble feladta a társulat londoni főhadiszállását a Barbican színházban, majd engedélyt kért a stratfordi színházépület lebontására és a helyén egy úgynevezett Shakespeare-falu kiépítésére. A brit kulturális élet színe-java fogott össze a terv megakadályozására. Boyd érdeme, hogy az elődje által hátrahagyott, közel 3 millió fontos adósságot megfordítva előteremtette a forrásokat a Royal Shakespeare Theatre 1930-ból származó, art deco műemlék épületének a megmentésére.
A cikk a Népszabadságban
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.