A fiatal anyák korán halnak
2005. február 23. 11:53
Az anyaság történeti perspektívában tekintve is nehéz feladat. A történeti demográfia forrásait és módszereit használó ökológusok és evolócióbiológusok tanulmánya szerint rövidebb élettel fizetnek a korábban és sűrűbben gyermeket vállaló anyák.
A 18-19. században a korai életkorban gyermeket vállaló anyák korábban is haltak - ezzel a meglepő állítással állt elő egy az anyaság és a hosszú élet összefüggéseiről közölt kutatási beszámoló, mely a Proceedings of the National Academy of Sciences legújabb számában jelent meg.
A tanulmányt ismertető Scientific American szerint az anyaság történeti perspektívában tekintve is igen nehéz feladatnak bizonyult - ezt bizonyítja, hogy rövidebb ideig éltek a korábban és sűrűbben gyermeket vállaló finn anyák az ipari forradalom és a modern fogamzásgátlás előtt.
A finnországi Tartu egyetemén Jenni E. Pettay ökológusokból és evolócióbiológusokból álló kutatócsapata ezúttal a történeti demográfia és a családtörténet kedvelt forráscsoportját, anyakönyveket és orvosi dokumentumokat vizsgált. Négy generáció élettörténeti jellemzőinek adatsorait elemezve kimutatták, hogy az 1745 és 1903 között született finn anyák és lányaik sok tekintetben hasonlítottak egymáshoz, például az első gyermekvállalás életkora és a felnőttkort megélt gyermekeik száma szerint.
Az első gyermekvállalás időpontja, a gyerekszám és az elhalálozási életkor közötti korrelációk alapján két meghatározó trendet állapítottak meg:
- egyrészt azok a nők, akik a gyermekszülést későbbre halasztották, tovább éltek, mint azok, akik korai életszakaszban vállaltak gyermeket;
- másrészt azok a nők, akiknek gyermekáldásai között több idő telt el, tovább éltek, mint azok, akik egymáshoz közelebbi időpontban vállaltak gyermeket.
A férfiak élettörténeti jellemzőit vizsgálva viszont semmilyen szignifikáns összefüggést nem mutattak ki az első apaság és a hosszú élet között.
Az evolúcióbiológus kutatók magyarázata szerint a természetes kiválasztódás feláldozhatta az anyák hosszú életét a reprodukció sikerének érdekében.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Az első világháború hozta el a nők egyenjogúságát tegnap
- 10 érdekesség a bankrablások történelméből tegnap
- Ortodox papnövendékből kegyetlen diktátorrá vált Joszif Visszarionovics Sztálin tegnap
- Közügy lett a gyerekvállalás a Kádár-korszakban tegnap
- Vulkáni jelenségnek köszönhetően került a felszínre egy római luxusvilla tegnap
- Férje haláláért is bosszút állt a németek ellen küzdő francia ügynöknő, Violette Szabo tegnap
- Újabb érmék Marcus Aurelius korából tegnap
- Rejtélyes temetkezési helyet találtak Írországban tegnap