Rehabilitálnák a sztálini terror ukrajnai magyar áldozatait
2013. június 13. 15:58 MTI
A sztálini terror ukrajnai magyar áldozatainak rehabilitálását sürgette Gajdos István, az ukrán parlament egyetlen magyar nemzetiségű tagja - tájékoztott csütörtökön közleményben a képviselő sajtószolgálata.
Korábban
Előző nap Volodimir Ribak házelnök elnökletével meghallgatást tartottak az ukrán parlamentben az emberi jogok jelenlegi ukrajnai helyzetéről, amelyen részt vett többek között Olekszandr Lavrinovics igazságügyi miniszter, Valerij Packan, a parlament emberi jogi, kisebbségi és a nemzetiségek közötti kapcsolatok kérdéseivel foglalkozó bizottságának elnöke, Valerija Lutkovszka ombudsman, Jaroszlav Romanyuk, a legfelsőbb bíróság elnöke, valamint jelen voltak a főügyészség, a parlamenti frakciók és civil szervezetek képviselői is.
Gajdos István - aki az emberi jogi bizottságban titkári posztot tölt be - felszólalásában rámutatott arra, hogy nem szabad csupán a krími tatárokra korlátozni a rehabilitáció kérdését, hiszen 1944-től Kárpátaljáról is elhurcoltak magyar nemzetiségű férfiakat. Közülük nagyon sokan meghaltak, vagy életre szóló testi és lelki sérüléseket szenvedtek.
"Emellett rehabilitálni kell a deportált németeket, lengyeleket, románokat, örményeket, bolgárokat, sőt, még azokat az ukrán nemzetiségű polgárokat is, akiket annak idején kitelepítettek szülőföldjükről" - hangsúlyozta a képviselő. Rámutatott arra, hogy a nemzeti hovatartozás miatt deportált és megtorlás áldozatává vált személyek jogainak helyreállításáról szóló törvény alapján kellene rendezni a problémát. Gajdos István újból sürgette továbbá a tavaly elfogadott és hatályba lépett nyelvtörvény teljes körű végrehajtását.
Szót emelt a nemzetiségek kulturális autonómiára vonatkozó jogának érvényesítése érdekében is. A képviselő, mint az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke rámutatott arra, hogy e jogot deklarálta az ukrajnai nemzeti kisebbségekről szóló, több mint húsz éve elfogadott törvény, azonban mindmáig nem született döntés sem ezen autonómia tartalmáról, sem megvalósításának mechanizmusairól. A honatya azon véleményének adott hangot, hogy vagy új kisebbségi törvény, vagy egy külön jogszabály révén lehetne szabályozni a nemzeti kisebbségek kulturális autonómiájára vonatkozó jogait.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap