Ősi kikötőt fedeztek fel Sznofru piramisa mellett
2010. augusztus 27. 10:47
A régészek a 4600 éves, Sznofru által építtetett tört falú piramistól északkeletre egy kikötőnek használt épület maradványait tárták fel, amely a piramis egyik templomához egy 140 méter hosszú töltésúton keresztül csatlakozott.
Korábban
A felfedezés a Német Régészeti Intézet és a berlini szabadegyetem közös projektjének keretében valósulhatott meg, amelyek során mágneses méréseket és fúrásokat végeztek a régészek. Az U alakú, 90x145 méter hosszú építmény sártéglából épült, keleti felén nem emeltek falat. „Ez a struktúra valamilyen kikötőnek épülhetett” – nyilatkozta Dr. Nicole Alexanian, a kairói Német Régészeti Intézet munkatársa, aki szerint az építmény mellett víz lehetett, így „elképzelhető, hogy egy csatornán keresztül hajók érhették el a területet.”
A kikötők későbbi korokból ismeretesek, ahová átmenetileg a fáraó testét szállították. Ebben az esetben azonban nem valószínű, hogy az újonnan felfedezett terület a piramis építtetőjének, Sznofrunak a sírhelyeként szolgált volna. Az egyiptológusok között tartja magát az a közkeletű nézet, hogy a fáraó végső nyughelye a Vörös piramisban található, a tört falú építménytől két kilométerrel északra.
Sznofru a negyedik dinasztia első uralkodója volt, s két piramist építtetett Dahsúrban, egyet Mejdúmnál, egyet pedig Szeilánál, amelyek az első igazi egyiptomi piramisoknak számítanak. Halála után fia, Hufu (Kheopsz) kezdte meg az ókori világ hét csodája egyikének, a gízai nagy piramisoknak az építtetését. A most felfedezett boltozatos tetővel ellátott töltésút 140 méter hosszan a templomtól keletre húzódik, s ezzel az első ismert ilyen építménynek számít, amely egy piramiskomplexumhoz tartozik. „A falakat nagyon magasra, három méterre építették, leginkább egy csatornához hasonlít, s rendkívül meredek” – mondta Alexanian. Az út 2,6 méter széles, belül sárga és fehér, díszítetlen vakolat látható, amelyet sokszor újítottak fel az alatt a negyven év alatt, amíg használatban volt – tette hozzá.
A régészek nem tudják pontosan megmondani, hogy Sznofru miért építtetett négy piramist is uralkodása során. A tört falú piramisnak – ahogy azt elnevezése is mutatja – furcsa dőlése van, amely azt valószínűsíti, hogy az építés során sokszor változott meg a formája – az építészek ezekkel az új technikákkal próbálták helyrehozni a munkálatok során elkövetett hibákat.
Német régészek azt állítják, hogy a szokatlan forma a fennsík földrajzi viszonyainak köszönhető. „A talapzatnak szilárdnak kellett lenni, amely alapvető problémát jelentett a tört piramis esetében” – állítja Alexanian, majd így folytatta eszmefutását: „Az a hely, ahol a piramis épült, nem mindig kő volt, hanem itt-ott sár is vegyült bele, amely sokszor okozott gondot”. A fennsík hibáit azonban a munkálatokban résztvevők keletről hozott építőanyagokkal próbálták orvosolni, s a szilárd talapzat megteremtése érdekében kisimították a területet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.