Rasszista rendőrök juttatták börtönbe a radikális rádióst
2008. május 8. 13:00
Egy múlt héten megjelent könyv azt állítja, hogy hamis volt a vád, miszerint 1981-ben egy tettéért halálra, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt fekete rádiós ölt meg egy philadelphiai rendőrt.
Korábban
Fényképek cáfolják a vádiratot
J. Patrick O'Connor nemrég megjelent `The Framing of Mumia Abu-Jamal` (Mumia Abu-Jamal vádirata) című könyve azt állítja, hogy 1981. december 9-én Danile Faulkner rendőrtisztet tényleg Kenneth Freeman lőhette le. Ezzel tisztázhatják a gyilkosság miatt elítélt Abu-Jamalt, aki azóta mindvégig ártatlanságát hangsúlyozta. Az ügyet utoljára márciusban tárgyalták, de a férfi bűnösségét akkor sem törölték el, így továbbra is börtönben maradt.
A rendőrség a szerző szerint azért léphetett fel keményen Abu-Jamal ellen, mert egyrészt tagja volt a Fekete Párducok nevű afroamerikai radikális szervezetnek, másrészt pedig rádiósként sokszor támadta őket. Az 1982-ben a pert lefolytató philadelphiai kerületi ügyészi hivatal visszautasította a vádakat, mondván nincs semmi hitele annak, hogy Freeman is részese lett volna az ügynek. A most megjelent könyv azonban csak az utolsó a sorban: korábban már több mű is állította, hogy az ítélet a rasszizmus, rendőri korrupció és bíráskodási hibák sorozatából születhetett meg.
Abu-Jamalt 1982-ben azzal vádolták, hogy megölt egy Daniel Faulkner nevű philadelphiai fehér rendőrt, és még abban az évben halálra ítélték egy olyan bírósági tárgyalás során, amelyet az Amnesty International úgy jellemzett, hogy "minden nemzetközi szabályt megszegett, ami a mindenkit megillető tisztességes tárgyalásra és a halálbüntetésre vonatkozik".
Schiffmann szerint nem Abu-Jamal vagy testvére Billy Cook, hanem egy harmadik személy, név szerint Kenneth Freeman (Billy Cook barátja és üzleti partnere) lőtte le 1981. december 9-e reggelén a rendőrtisztet. Freeman a meglévő bizonyítékok alapján Cook kocsijában ült, és ő tüzelt a rendőrre, miután az mellbe lőtte Abu-Jamalt.
Valószínűleg ő volt az a fekete férfi, aki hat szemtanú elmondása szerint elmenekült a helyszínről, mielőtt a többi rendőr odaért. Schiffmann könyvében azt állítja, hogy a ballisztikai jelentés egyértelműen kizárja, hogy Abu-Jamal lőtt először (Faulkner rendőrtiszt hátába), és több bizonyíték is van arra, hogy nem ő adta le a halálos lövést Faulkner fejébe.
De ha mégis Abu-Jamal ölte volna meg Faulknert, ami igen valószínűtlen, akkor az jogos önvédelem lett volna, mivel nem ő lőtt először. "Schiffmann gondos és aprólékos kutatást végzett, és a rendelkezésre álló bizonyítékok sok mindenre rávilágítanak, ami eddig homályban volt, sok új dolgot a felszínre hoznak, valamint segítenek megérteni ezt a fájdalmas és kényes, de igen fontos ügyet. A szerző alapos munkája és a háttér feltárása további vizsgálatokat indíthatnak el, amelyek további részleteket deríthetnek ki erről a szövevényes ügyről" - írja Noam Chomsky professzor, aki sokáig foglalkozott Abu-Jamal esetével.
2006 májusában Schiffmann az interneten felfedezett két fényképet, amelyet Pedro Polakoff fényképész készített 1981-ben a bűnügyi esetről. Amint hallott a lövöldözésről, Polakoff azonnal a helyszínre sietett, és 10 perccel hamarabb érkezett, mint a rendőrségi helyszínelők. Amikor Polakoff 30-45 perc múlva távozott, a helyszínelők még egyetlen képet sem készítettek. Schiffmann kapcsolatba lépett a fényképésszel, és kiderült, hogy a bűntett helyszínén készített 31 fotó közül három még akkor megjelent egy Philly nevű újságban, öt pedig elveszett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap