Titokzatos gödröket ástak az elfeledett angol boszorkányok
2008. március 12. 12:00
Nagy-Britannia déli részén a kereszténység előttről származó, a 17. században madarakkal folytatott rituálékhoz használt tevékenység nyomait találták meg.
Korábban
A leletek az előzetes vizsgálatok szerint az 1640-es évekből származnak, a felfordulás korából, amikor a puritánok kíméletlenül felszámoltak minden, a kereszténység előtti korból eredő pogány gyakorlatot. Ez volt az az időszak, amikortól a szigetországban halállal büntették a boszorkányságot is. A 17. században több ezer - többségében ártatlan - nőt, égettek meg, akasztottak fel vagy fojtottak vízbe. A boszorkányságról 1541-ben hoztak először törvényt, míg a halálbüntetés 1735-ig volt érvényben.
A területet már a prehisztorikus idők óta lakták, ám ennek modern fejezeteire csak nemrég sikerült fényt deríteni. Egy kővel kirakott forrás - amely 17. századi áldozati ajándékokkal, így 125 ruhaszalaggal és körömdarabokkal volt tele - például szent kút lehetett. A régészek egyben arra is bizonyítékot találtak, hogy a kutat később szándékosan temették be, hogy minden nyomát eltüntessék az ott folytatott tevékenységnek.
A kutatók nyilatkozata szerint a különleges és egyedi apró lyukak általában 40 centi átmérőjűek, és 17 centi mélyek, és azokban egy hattyútollak és csontok mellett több más állati maradványt is találtak. A lyukak tetején levélbe csomagolt köveket is találtak, amelyekről egy rövid vizsgálat után kiderült, hogy a lelőhelytől 24 km-re található, hattyúkról elnevezett Swanpool tengerpartjáról származnak. Woods szerint a boszorkányok már csak azért is az életükkel játszhattak, mert a korban egy hattyú megölése főbenjáró bűnnek számított, hiszen azok a korona tulajdonát képezték.
A területen talált tojások, és az azok felhasználáshoz kötődő pogány gyakorlatok a szakértők szerint még a kelta időkből maradtak fenn. A hattyútollak a termékenységet szimbolizálták, és lehetséges, hogy a gödrökbe kilenc hónapra temették csak a különleges áldozatokat.
Woods neve egyébként sem ismeretlen a tudományos szenzációk világában: 1991-ben ő is részese volt annak az expedíciónak, akik megtalálták a legrégibb európai múmiát, Ötzi, a jégembert. Az elmúlt nyolc évet azonban Saveock Waterben töltötte, amely a 17. században egy öt házból álló falu volt, és az ott élők a közeli malomban dolgozhattak - tudhatjuk meg a The Times című brit napilap tudósításából.
A kutatás részletiről a kutatónő júniusban Dublinban egy nemzetközi régészeti konferencián számol majd be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.