2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Izraelbe érkezett a náci levéltár első iratszállítmánya

2007. augusztus 27. 10:00

Megérkezett az első iratszállítmány a náci archívumból Izraelbe, ahol azt remélik, hogy a dokumentumok segítségével a nácizmus 3 millió névtelen áldozatából akár ezreket is azonosíthatnak.

Az Adolf Hitler titkos levéltáraként is emlegetett, legnagyobb náci archívumban 50 millió dokumentumot őriznek, túlnyomó többségükben a koncentrációs táborok iratait, halállistákat és deportálási dokumentumokat. Az állományban 17,5 millió név szerepel. A vöröskereszt ezeket az iratokat Bad Arolsenben, egy kis német településen archiválta, s a levéltárat a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságához kapcsolódó nemzetközi keresőszolgálat (ITS) tizenegy országot képviselő testülete felügyeli.

Az egykori foglyokra, kényszermunkásokra, üldözöttekre és elűzöttekre vonatkozó feljegyzéseket hat évtizeden keresztül, 2006-ig a nyilvánosságtól elzárva tartották. Az ITS-hez befutott keresések - a családtagok, barátok és ismerősök sorsa iránt érdeklődők - száma 2005-ben már 150 ezer fölé emelkedett. A testület májusban állapodott meg arról, hogy az egyes országokba szétküldve kutathatóvá teszik az archívumban tárolt iratok digitalizált másolatait.

A digitalizálást és a kutathatóságot az adatok nagy mennyisége mellett az is nehezíti, hogy több millió feljegyzés kézzel, a német helyesírási szabályokkal íródott. Ha a szétküldést követően megvalósul is az internetes hozzáférés, az - a túlélők és az áldozatok családjainak felháborodására - semmi esetre sem lesz korlátlan és közvetlen.

A Bad Arolsen-i irattár munkatársai ennek ellenére gőzerővel dolgoznak az iratok digitalizálásán, 13 millió dokumentummal már elkészültek. Németország várhatóan 2009-re készül el a teljes állomány digitalizálásával. Az ITS szakemberei ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy az állomány többszöri átstrukturálása és rendezetlensége miatt a kereséseknek csak 56 százaléka hoz eredményt. Emellett számos adat örökre elveszhetett a náci rendszer utolsó napjaiban történt iratmegsemmisítés során.

A tervek szerint jövőre és 2009-ben újabb iratokat szállítanak át Izraelbe. A Jad Vasem holokauszt-emlékmúzeumba e héten megérkezett kétmillió dokumentum az auschwitzi, a dachaui, a gross-roseni (Rózynsk) és a Bergen Belseni-i koncentrációs táborok listáin alapul, személyazonossági adatokon kívül az elűzöttekre, a betegekre és az egyik lágerből a másikba átküldött foglyokra vonatkozó feljegyzéseket is tartalmaz.

Izraelben jelenleg mintegy 140 ezer holokauszttúlélő él, valamint 85 ezer olyan zsidó, akik még időben elmenekültek más országokba a koncentrációs táborok elől.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár