Bocsánatot kérnek a német árulóktól
2007. július 2. 11:00
Németország hamarosan hivatalosan is bocsánatot kérhet azoktól, akiknek családtagjait a második világháború végén Hitler a Harmadik Birodalom elárulásáért végeztetett ki.
Korábban
A német parlament ezért jelenleg is egy olyan törvényt vitat meg, amely őket is rehabilitálná. A törvényt az igazságügyi minisztérium terjesztette be, akik Wolfram Wette, a Freiburgi Egyetem történészének legújabb könyve, a "Das letzte Tabu NS-Militärjustiz und Kriegsverrat Herausgeber" (Az utolsó tabu: a nemzetiszocialista katonai bíráskodás és az árulás) kapcsán kezdtek el foglalkozni az abban bemutatott esetekkel. Abból ugyanis kiderül, hogy míg a dezertálást megbocsáthatónak tartották, addig a hadsereg által háborús bűnösnek nevezett árulókat - akik információt adtak át a szövetségeseknek, zsidókat mentettek, nem végeztek ki ártatlanokat - a politikusok a mai napig nem tekintik ártatlannak.
A kérdés megítélésében leginkább a CDU-CSU unió szava számít, akik szerint ezek a tettek megbocsáthatatlanok voltak - írta a Der Spiegel. A legtöbb konzervatív szerint ugyanis, ha egy dezertőrnek megbocsátanak, az azt jelentené, hogy aki a helyén maradt, az rosszul cselekedett. Magnus Koch, a náci katonai bíráskodásról nemrég bemutatott berlini kiállítás szervezője szerint a több tízezer ma is élő német veterán pedig ezt nagyon komoly sértésnek élheti meg. Norbert Geis a CSU politikusa szerint akik árulást követtek el, azok ezzel saját bajtársaik életét is veszélyeztették.
Wette szerint a 2002-es törvény után igen kevesen maradtak azok, akik emlékét a katonai bíráskodás sötétíti el, és "ez az egyik utolsó igazságügyi kérdés, amely a náci korszakból megmaradt". Koch szerint a rehabilitálásról 2002 előtt igen hosszú vita folyt az országban, és a konzervatív képviselők most újra az akkor használt érveket vették elő. Ennek ellenére a május óta tárgyalt javaslat hamarosan törvényerőre emelkedhet - emlékeztet rá.
Az 1990-ben alapított, A Náci Katonai Bíráskodás Áldozatainak Szövetsége vezetője, a 86 éves Ludwig Baumann szerint "ha több hasonló áruló lett volna, akkor a háború hamarabbi befejezése mellett több ezer életet sikerült volna megóvni".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap