Marihuánával gyógyítottak az ókori egyiptomiak
2007. február 6. 11:45
Korábban
A bolygó legveszélyesebb kábítószere
Az arab kereskedők a mind divatosabbá váló hasis-lázat kihasználva nemsokára Ázsia összes piacát elárasztották az új növénnyel, a középkori Európát pedig először Marco Polo tudósította az arab őrületről. A kereskedők mindenhová eljutottak, így magától adódott, hogy az Újvilág is hamar melegágya lett a gyógyászati kábulatnak: 1549 körül angolai rabszolgák cannabist vittek magukkal Brazíliába, ahol gazdáik megengedték, hogy a cukornád közé ültetve neveljék fel, majd az aratások közti szünetekben szabadon szívhassák azt.
1606-1632 között a legelső amerikai brit és francia kolóniákon is megjelent a kender - aminek nagyon fontos szerepe volt a brit gyarmatbirodalom fejlődésében -, ám a 17-18. században az ópium népszerűségben ekkor még felülkerekedett a hasison. A cannabist a tudomány is feldezte: 1753-ban Carl Linnaeus a Cannabis sativa nevet adta a növénynek.
1798-ban Napóleon Egyiptomban szembesült azzal, hogy a szegények körében széleskörben elterjedt a bódító hasis szívása. Ennek hatásait látva katonáinak megtiltotta a cannabis-használatot, ám úgy tűnik nem volt túl sikeres: a franciák magukkal vitték a zöld növény és a bódulat kultuszát, és 1843-ban Párizsban létrehozták a haisevők első európai klubját, a Le Club des Hachichins-t. Az új szert Angliában főleg orvosi célokra alkalmazták: 1890-ben Viktória királynő fájdalmait is cannabis-szal kezelték. A szigetországban - talán ennek is köszönhetően - a növényt 1901-re ártalmatlannak nyilvánították és a vele szemben fennálló tiltásokat egytől egyig törölték.
A leginkább érintett Törökország és Egyiptom kérésére azonban megkezdődött a szigorítás, és a növény 1925-ben a genfi egyezmény veszélyes kábítószerei közé is bekerült.
Az Egyesült Államokban a cannabist az 1840-es évektől Európához hasonlóan orvosi célokra használták, míg a hasist a perzsa patikákban árulták. Az 1910-es mexikói forradalom hozta meg az első komolyabb változást, amikor az onnan beáramló emigránsok magukkal hozták a "marihuána" kultuszát. Hamar megindult a propaganda a bevándorlók és azok bűnös szokásai ellen, így az általuk előszeretettel szívott marihuána a borzalmas bűnök szimbóluma lett.
Az angol nyelvben a cannabisra használt marijuana szó elterjesztése William Randolph Hearst iparmágnás napilapjainak köszönhető, amelyek átemelték a szót a mexikói szlengből. Az olvasók így hamar megtudhatták, hogy ez az új kábítószer "a provokációra mindig kész, késekkel felszerelkezett színesek legjobb eszköze arra, hogy megrontsa az ártalan fehér nőket". Egyes vélemények szerint a 20-as évek marihuána-kultusza az alkoholtilalom miatti kábulatkeresésének köszönhető.
A kender haszna |
A kendert a történelem során számtalan célra használták. Szárának rostjából jó minőségű vászon, papír és kötél készíthető. A kendervászon alapanyagul szolgált a hajóvitorlák elkészítéséhez és ebből csinálták az első Levi's farmereket is. A kender magja proteinben gazdag, jó madáreledel, a magok sajtolásával nyert olajból pedig gyorsan száradó festékek, lakkok készíthetők. |
A gazdasági világválság fokozta a mexikói bevándorlókkal kapcsolatos félelmeket, így a drog-pánik is erősödött. Ekkor indultak meg az első tudományos vizsgálatok a marihuána hatásával kapcsolatban, és senkit nem lepett meg, hogy akadtak, akik hamar kimutatták, hogy erőszakhoz, bűnözéshez és más szociális devianciákhoz vezet. 1931-re 29 állam tiltotta be a drogot és lépett fel az azt használó "őrült mexikóiaik és afroamerikaiak" ellen, majd 1937-ben szövetségi szinten is betiltották a szer használatát. Az ügyben eljáró kongresszusi bizottságot Harry J. Anslinger vezette, aki szerint "a bolyó legveszélyesebb kábítószere a vudu-jazz, a fajok közti szexualitás, az őrület és a halálozások legfőbb oka". 1936-ban proagandafilmet készítettek "Reefer Madness" címmel, hogy a fiatalságot távolt tartsák a bűnös élvezettől.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Hét borzongató horrorfilm, amit valós események ihlettek
- 10 dolog, amit nem tudtál a középkori udvari bolondokról
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Kesztyűje buktatta le, ezért került fogságba a hazaútja során az álruhás Oroszlánszívű Richárd
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Változatos formákban vetekedtek a hatalomért az Árpád-ház tagjai
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Hét borzongató horrorfilm, amit valós események ihlettek tegnap
- Egy idős hölgy látomása miatt helyezték át Sztálin holttestét tegnap
- Párhuzamosan játszott filmekben és a medencében is Bud Spencer tegnap
- A természetközeliség és az elegancia találkozott a Festeticsek balatoni birtokain tegnap
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon tegnap
- A kelták szerint szellemek és boszorkányok látogatnak a mi világunkba Halloween éjszakáján tegnap
- Egy bálteremben alakították ki Budapest első moziját tegnap
- Ellenezte a hadüzenetet, mégis Tisza Istvánt kiáltották ki az első világháború felelősének tegnap