Felfedezték a világ legősibb kultuszát
2006. december 15. 12:30
A kutatók szerint a világ legrégebbi szertartása 70 ezer évvel ezelőtt zajlott egy kis botswanai barlangban, ahol lándzsahegyeket áldoztak az óriáskígyónak.
Korábban
Sámán rejtőzött a piton fejében
A Tsodilo-dombok |
A barlang egyik oldalán két festmény látható, a másik oldalán pedig egy óriáskígyó fejéhez hasonlító, hat méter hosszú és két méter magas kőszikla található 300-400 emberkéz alkotta bemetszéssel. "Jól látható a kígyó szája és szeme. Valóban úgy néz ki, mint egy igazi piton. A besütő napfény játéka kígyóbőrhöz teszi hasonlatossá a kövön lévő bemetszéseket. Éjszaka a tűz fényénél pedig az az érzése támad az embernek, hogy a kígyó mozog"- mondja Sheila Coulson.
A San busmanok Botswana gyéren lakott észak-nyugati területén, az ún. Ngamiland kerületben élnek. A nem messze, a Kalahári-sivatagban található sziklatömböket Tsodilo-domboknak nevezik, amelyek sziklafestményeik révén váltak ismertté. A több mint 3500 festményt, amelyek között 1500 évnél régebbi is van, 2001-ben a Világörökség részévé nyilvánították. A Tsodilo-hegyeket a San busmanok szent helyként tisztelik, és "Istenek hegyeinek" vagy "Suttogások sziklájának" nevezik. A piton a busmanok egyik legfontosabb állata, teremtésmítoszuk szerint az emberiség a pitontól származik, és a dombok körüli ősi, kiszáradt folyóágyat is a piton hozta létre, amikor a hegyek között tekergőzve víz után kutatott. |
A piton feje |
"A kőkorszaki emberek idehozták a lándzsahegyeket ebbe a barlangba, és itt fejezték be a kifaragásukat. Csak a piros lándzsahegyeket égették el, ami a tárgyak valamiféle rituális megsemmisítésére utal. Lakóhelynek és hétköznapi tárgyaknak nem találtuk nyomát. Leleteink azt bizonyítják, hogy az emberek sokkal szervezettebbek voltak, és sokkal korábban birtokában voltak az absztrakt gondolkodás képességének, mint azt eddig gondoltuk. Az előkerült tárgyak azt sugallják, hogy Tsodilo környékét már csaknem 100 ezer év óta különleges helyként tisztelik" - mondja Sheila Coulson.
A régésznő azt is észrevette, hogy a kőpiton mögött egy titkos kamra van. A bejárat környékét simára koptatták, ami arra utal, hogy azt az évek során többen is használták. "A sámán, aki ma is fontos szerepet tölt be a San törzsben, elrejtőzhetett ebben a titkos kamrában. Innen jól beláthatta a barlang belsejét, miközben ő rejtve maradt. Ha innen beszélt, akkor úgy tűnhetett, hogy maga a piton szól az emberekhez. A sámán mindent az ellenőrzése alatt tartott. Egyszerűen tökéletes" - mondta a kutatónő. A sámán el is tűnhetett a kamrából úgy, hogy egy apró kamrán át kimászott a hegyoldalra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap