Rómában láthatók a maffiaháború fotói
2006. május 2. 11:00
Bernardo Provenzano maffiavezérnek, a Cosa Nostra főnökének áprilisi letartóztatása nyomán Olaszországban sokan tartanak attól, hogy Szicíliában kiújul a bűnöző klánok háborúja, amelynek véres valóságát egy frissen megnyílt, de már régebben előkészített római kiállításon lehet látni: ezen a múlt század végén elkövetett maffiagyilkosságok fotóit mutatják be.
A helyszínek különbözők: palermói sikátor, lakásbelső, egy hentesüzlet fehér csempefala, garázsfeljáró, egy autóbusz vagy személyautó belseje. Minden egyes fekete-fehér fotón egy hulla látható, körülötte vértócsával, emlékeztetve arra az időre, amikor a Toto Riina és Bernardo Provenzano által irányított corleonei klán fegyverrel szerezte meg az uralmat a szicíliai maffián belül. Néhány év leforgása alatt több száz emberrel végeztek: bírók, túlságosan terhessé vált rendőrök, helyi politikusok és a `tiszteletreméltó társaság`, a szervezett maffiás alvilág más csoportjaihoz tartozó bűnözők váltak a `palermói háború` áldozataivá, nem egyszer fényes nappal, az utcán lőtték le őket a gyilkosok. Battaglia egyik képe a kiállításról
"Egy palermói fotóügynökségben dolgoztunk négyen-öten. A rendőrségi rádiót hallgattuk naphosszat, várva, hogy 'a dolog' megtörténjen valahol, majd Vespa robogóinkon teljes sebességgel hajtottunk a helyszínre, hogy az elsők legyünk a fotóval" - mesélte el az AFP-nek a ma 71 éves Letizia Battaglia, akinek egyes, most Rómában kiállított felvételei annak idején bejárták a világot. "Volt olyan nap, amelyen öt gyilkosság is történt. A munkánk kimerítő volt, de nem akartuk tétlenül nézni, mit tesz a mi kis maffiánk a mi kis szigetünkön, Szicíliában. Tanúsítani kellett az erőszakot, a világ tudomására kellett hozni" - emlékezik az újságírónő, akit a maffia elleni küzdelem ismert alakjaként 1991-ben a szicíliai tartományi parlamentbe is beválasztottak.
A fotók sokkolóak. Nyitott szemű halottak arcukon az utolsó pillanat rémületével, jajveszékelő rokonok, a dráma színhelyén egybesereglett tömeg dermedt kíváncsisága. Egyes felvételek olyanok, mintha egy nagy festő komponálta volna őket: Carlo Zecchin fotóján feketébe öltözött nő térdel egy férfi teteme mellett, fájdalmas arca az áldozatból szivárgó vértócsában tükröződik. A kiállítás főleg a múlt század nyolcvanas éveit eleveníti fel, de láthatók az 1992-ben Falcone és Borsellino bírók ellen elkövetett bombamerényletek helyszínén készített felvételek is. A Giovanni Falconek elleni robbantás Palermo közelében öt halottat követelt és hosszabb útszakaszt rombolt le.
Az utóbbi évtizedben a maffia stratégiája megváltozott, ritkábban folyamodik a gyilkosság eszközéhez, inkább igyekszik beépülni a sziget politikai és gazdasági életébe. "A zsarnokok diszkrétebbek lettek, de remélem, kiállításunk megmutatja, hogy a maffia létének következményei ma is elviselhetetlenek" - hangoztatja Letizia Battaglia.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Középkori eredetű a rómainak hitt spanyolországi sisaklelet 15:33
- Ötvenöt évvel ezelőtt avatták fel Magyarország második nukleáris létesítményét 14:41
- A Tudomány Fája címet kapta a margitszigeti ősplatán 14:05
- Mesterséges intelligenciával pótolták Robert Capa megsemmisült normandiai fotóit 13:28
- Földalatti szárnyakkal bővül a spártai régészeti múzeum 12:19
- A pénzhamisítók rémálma volt Benjamin Franklin 11:53
- Donald Trump nevét kapja egy jeruzsálemi régészeti központ 11:11
- Minden eddig hittnél korábban használhatott tüzet a Homo erectus 10:29













