Veszélyben a perui múmiák
2004. március 10. 11:15
Több tucat félezer éves múmiát találtak egy sztrádaépítkezésen, Lima külvárosában. A város vezetése múzeumba szállíttatná a leleteket, a régészek szerint viszont erre nincs lehetőség. Ők azt tanácsolják: inkább a temető alá fúrt alagúton kéne átvezetni a forgalmat.
Korábban
A perui éjszakában egyesek sírokban kutatnak elődeik csontjai után, hogy reggelre beinduljon az üzlet - ősi hagyomány ápolói vagy a múmia-kereskedelem legújabbkori áldozatai?
Újra otthon a mosolygó múmia
A fülöp-szigeteki Kabayan városhoz közeli barlangokban száz éve felfedezett múmiákat az 1960-as és 70-es években ellopták, most azonban sikerült őket visszaszerezni.
Inka múmiák: egy elveszett birodalom titkai
A spanyol hódítás előtt az inkák egy igen gazdag közössége élt a mai Lima (Peru) területén. Rendkívüli módszert alkalmaztak halottaik mumifikálásához: hatalmas kötegekbe csavarva helyezték őket nyugalomba.
Kicsomagolt inkák
Sok vizsgált múmia olyan kultúrából származik, amelynek nincsenek írásos emlékei, így mi - a kutatók által készített endoszkópos- és röntgenképek segítségével - sok mindent megtudhatunk mindennapi életükről, munkájukról.
Feltárulhat az inka zsinórírás rejtélye
Az inka birodalom i.e. 1100 körül alakult ki az Andok magasföldjein és a 16. századi spanyol hódításig állt fenn, de sohasem volt írásrendszere sem írott nyelvemléke.
Peruban több ezer múmiát találtak az elmúlt néhány évben |
Cock elmondta: a régészek még nem ismerik a holttestek pontos számát. Egyrészt azért, mert még egyik köteget sem nyitották fel, a kötegek pedig olykor több holttestet is tartalmaznak. Másrészt azért, mert a leletek félig még mindig a földben vannak. A sérült, kibomlott kötegekből azonban már kiemelhettek néhány csontot, vagy éppen a halott kezében talált áldozati ajándékot.
A múmia-temető a környékbeli parasztok és kézművesek holttesteit rejti, akik egykor a Rimac-folyó völgyében a Lati és az Isma uralkodók alattvalóiként éltek. "Kétségkívül helybeliek voltak, helyzetüket mai szóval talán középosztálybelinek nevezhetnénk" - mondta a régész az újságíróknak. Cock abban is bizonyos, hogy a környéken fejlett textilipar létezett, hiszen erre utalnak a holttestek takarói és a melléjük helyezett tárgyak: "A holtak mellett talált tárgyak kilencvenöt százaléka textilgyártással kapcsolatos: van köztük szövésre és színezésre használt eszköz. Találtunk például tűt és szövőszéket is."
"A leletcsoport egyik legfőbb értéke és különlegessége mégis az, hogy teljesen érintetlen" - állítja az archeológus. "A temetkezési hely környékén talált nyomok arra utalnak, hogy a temetés előtt szertartásokat is végeztek itt. Konkrétan gabona-, bab- és kokalevél-maradványokra bukkantunk, de találtunk cserépedényeket is."
Az egyedülálló felfedezés ellenére a városházán úgy döntöttek: az útépítés folytatódni fog. "Nem állíthatjuk le a munkálatokat, a városnak nagy szüksége van az új útra. A leleteket múzeumba szállítjuk, ahol konzerválják és kiállítják őket. Itt sérülésnek vannak kitéve" - nyilatkozta a városháza szóvivője, Armando Molina. Federico Kauffmann régész viszont azon a véleményen van: a város jobban tenné, ha az új utat a temető alatt, alagúton vezetné keresztül. Így nem kerülnének veszélybe a további ásatások, amelyek esetleg újabb leletekkel kecsegtetnek. "Peruban sem elegendő pénz, sem elegendő szaktudás nincs ahhoz, hogy a múmiákat konzerváljuk. A Puruchuco múzeumba pedig már nem fér több múmia" - állítja Kauffmann. Az elmúlt néhány évben ugyanis több ezer múmiát emeltek ki a perui régészek, legtöbb az 500 évvel ezelőtt virágzott inka kultúrából származik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Középkor
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék
- Több száz csontvázat találtak Gloucesterben
- Elit harcos fegyverére bukkantak Lengyelországban
- Először behódolt, majd fellázadt az angol király ellen Robert Bruce
- Loch szigete ritka középkori crannog - most feltátrják
- 10 építmény, amely a mai napig ámulatba ejti az embereket
- Ritka viking kori karkötőt fedeztek fel Ölandon
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap