Az űrből érkezett anyagból készült Tutanhamon tőre
2016. június 1. 16:50
Tutanhamon tőre olyan anyagból készült, amely szó szerint az űrből érkezett – állítják kutatók egy nemrég megjelent tanulmányban. Olasz és egyiptomi tudósok non-invazív, röntgen fluoreszcencia spektroszkópia segítségével kiderítették, hogy a gyermekfáraó jobb combján elhelyezett tőr pengéjét meteoritból készítették.
Korábban
A kutatócsoport, amely magában foglalta többek között a Milánói Műszaki Egyetem, a Pisai Egyetem, valamint a kairói Egyiptomi Múzeum szakértőit, a Meteoritics and Planetary Science című folyóiratban számolt be a vizsgálatok eredményéről – olvasható a Discovery News honlapján. A Tutanhamon sírjára 1922-ben rátaláló Howard Carter három évvel később a következőképpen írta le a tárgyat: „Míves aranytőr kristály markolattal”. A díszes aranymarkolatú tőrhöz még egy arany – az egyik felén liliommintákkal, a másikon pedig tollmotívumokkal ékesített – hüvely is tartozott.
A drámai technológiai fejlődésnek köszönhetően a kutatók számára nemrég lehetővé vált, hogy meghatározzák a penge összetételét. „A magas nikkeltartalom egyértelműen vasmeteoritra utal” – mondta Daniela Comelli, a Milánói Műszaki Egyetem fizikai tanszékének kutatója, a tanulmány vezető szerzője. A vasmeteoritok főként vas-nikkel ötvözetből tevődnek össze, valamint kisebb százalékban kobalt, foszfor, szén és kén is található bennük.
Míg a vasércből készült leletek legfeljebb négy százalék nikkelt tartalmaznak, addig Tutanhamon tőrjének pengéje közel tizenegy százalékot. Emellett a pengén talált kobaltnyomok is megerősítik a feltételezést, miszerint a tőr meteoritból készült. „A nikkel és a kobalt aránya a tőr pengéjében megegyezik azon vasmeteoritok esetében mért értékekkel, amelyek a naprendszer korai szakaszában, a planetáris differenciálódás során megőrizték kezdetleges kondritarányukat” – mondta Comelli.
A kutatók igyekeztek kideríteni, pontosan melyik meteoritból készítették a pengét. „Figyelembe vettünk minden olyan meteoritot, amelyet a Vörös-tenger 2000 kilométer sugarú körzetében találtak, és végül húsz vasmeteorit maradt. Mindössze egyről, a Kharga nevűről derült ki, hogy nikkel- és kobalttartalma megegyezhet a penge összetételével” – tette hozzá Comelli. A meteoritdarabot 2000-ben találták az Egyiptom északnyugati részén fekvő városban, Marsza Matrúhban.
A tanulmány szerint az egyiptomiak szívesen használtak fel meteoritokat, ha nagy becsben tartott tárgyak készítéséről volt szó, feltehetően azért, mert az égből érkező objektumokat isteni üzeneteknek tekintették. Nem ez az első olyan ókori egyiptomi tárgy, amely meteoritvasból készült. 1911-ben például a Kairótól mintegy 70 kilométerre található Gerzehben kilenc, i. e. 4. évezredre datálható vasgyöngyöt fedeztek fel kutatók, amelyek szintén meteoritvasból készültek. Comelli szerint fontos megjegyezni, hogy Tutanhamon jó minőségű tőre arra is rávilágít, hogy már az i. e. 14. században is voltak munkájukat magas fokon űző kovácsmesterek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.