Amerika „elveszett” első angol telepeseinek nyomára bukkanhattak 430 év után
2020. június 24. 15:46 Múlt-kor
Korábban
Merre mehettek?
White azonban nem térhetett vissza azonnal a segítséggel – erre három évet kellett várnia. Előbb francia kalózok tartóztatták fel hajóját, majd a Spanyolországgal kitört háború miatt nem hajózhatott. 1590. augusztus 18-án ért újra Roanoke-ra, ahol a települést elhagyatva találta, a házak láthatóan szét lettek szedve és el lettek szállítva.
Egy fába faragva a CRO betűket találták vésve (később White úgy emlékezett, egy másik helyen a „Croatoan” szó is fel volt vésve), ami arra utalhatott, hogy délre, Croatan szigetére, az azonos nevű indián törzshöz, Manteo népéhez mehettek – e sziget neve ma Hatteras. Mielőtt azonban áthajózhattak volna Hatterasra, White-ékat a viharos időjárás egyre északabbra kényszerítette, így végül fel kellett adniuk a további keresést, és vissza kellett térniük Angliába. A 117 telepessel máig nem tudni pontosan, mi lett.
Scott Dawson, született hatterasi lakos hobbirégészként a Hatteras-elmélet megszállottja, és tíz éve végez ásatásokat a szigeten. Feltárásai során több ezer ígéretes leletre bukkant. Ezek többnyire az őslakosok használati tárgyai – gyöngyök, nyílhegyek és egyéb eszközök –, azonban számos olyan tárgy is akadt köztük, amelyek kizárólag az angol telepesektől származhatnak.
Eredményeit The Lost Colony and Hatteras Island (Az elveszett kolónia és Hatteras szigete) című, nemrég megjelent könyvében foglalta össze. A könyv összeállításában és a leletek elemzésében részt vettek a Bristoli Egyetem szakavatott régészei is.
Dawson és Mark Horton, a brit egyetem régésze 2009-ben kezdték meg ásatásaikat, ezek során rézgyűrűket, kardok maradványait, fülbevalókat, írásra való palatáblákat, illetve üvegdarabokat is találtak. Ezek a tárgyak szerintük az elveszett telepesektől származhatnak. A fegyverek esetleg származhattak a korábbi felderítőexpedíciótól, azonban a női fülbevalók kizárólagosan az 1587-es telepesek felé mutatnak.
Dawson elismeri, hogy eredményei nem jelentik azt, hogy a hatterasi indiánokhoz menekült volna az összes telepes. „Amikor ezeket a kolóniákat elhagyják, nagy politikai feszültségek és viták keletkeznek, emberek sétálnak ki, és hasonlók” – mondta el a hobbirégész.
„Nem valószínűtlen tehát, hogy egy csoport felment a Chesapeake-öbölhöz, fel az Albemarle-szoroson. De eléggé biztos vagyok benne, hogy legalább egy csoportjuk, valószínűleg a nagyobb részük, kijött Hatterasra.”
Magyarázata szerint a sziget tiszta kilátást biztosít a part felé tartó esetleges hajókra, tehát eleve ideális helyszín a felmentést várva a letáborozáshoz. Emellett az itt élő indiánokról tudták, hogy barátságosak, és már korábban is szövetségesként léptek fel a számukra ismeretlen földre lépő telepesek oldalán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap