A tervpályázattól a székfoglalókig - kiállítás nyílt az MTA épületének történetéről
2015. október 21. 12:02 MTI
Megnyílt a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székházának történetét bemutató, 150 éves az Akadémia palotája című kiállítás kedden Budapesten. A december 14-ig látogatható tárlat a palota történetét mutatja be az 1860-as tervpályázattól kezdve napjainkig, a benne egykor és ma megtalálható gyűjteményeket, intézményeket, valamint felidézi a falak közt lezajlott főbb történelmi, politikai-társadalmi és kulturális eseményeket is.
Korábban
A Magyar Tudományos Akadémia történetében mindig is jelentős szerepet töltött be a művészet - hangsúlyozta Lovász László, az MTA elnöke köszöntő beszédében. Hozzátette: a művészetpártolás ténye már az intézmény alapításánál megjelent az alapítók és az adományozók részéről, ennek köszönhetően adott helyet az Akadémia épülete hazánk második legjelentősebb nemzeti arcképcsarnokának.
Itt függesztették ki az Akadémia legnagyobb tiszteletben álló tagjainak portréit, s a harmadik emeleti termet kifejezetten a képtárnak készítették. Emlékeztetett: a Magyar Tudós Társaság 1825. évi alapító okirata szerint a társaság fő célkitűzése a magyar nyelv terjesztése és művelése volt a tudomány és a művészet területén is.
Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese, a Székház 150 Programtanács elnöke elmondta: a tárlat a jubileumi emlékév tiszteletére rendezett programsorozat kiemelkedő eseménye. Az épület történetét ismertető kiállítás betekintést enged a székház életébe az 1860-as évek tervpályázatától kezdve napjainkig, s mindezt több száz, eddig együtt még soha be nem mutatott dokumentum, kép és információ segítségével.
A kiállítás látogatói közelebb kerülhetnek az adott kor szellemiségéhez, megismerhetik többek között az építkezés körülményeit, az épület külső és belső díszítőelemeit, a székfoglalók és konferenciák történetét is - fűzte hozzá. Rámutatott: a tárlat feleleveníti a székház építésének tanulságos történetét is, amely jó példája a társadalmi összefogásnak.
"A székház megépítéséhez a hétköznapi emberek forintjai is hozzájárultak, mert fontosnak tartották a tudomány magyar nyelven való művelését" - fogalmazott Barnabás Beáta, majd hozzátette: fontosnak tartják, hogy a nagyközönség jobban megismerje a tudomány idén 150 éves palotáját, s azon keresztül az MTA 190 éves történetét. A kiállítás az MTA Művészeti Gyűjteménye és az az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének együttműködésében valósult meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.