2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A béke szószólójává és az ártatlanok segítőjévé vált a vietnámi háború idején lefotózott „napalmlány”

2021. július 2. 08:32 Múlt-kor

Utóhatás

Kim Phúc életét alapvetően változtatta meg a róla készült fotó. A lányon tizennégy hónap alatt tizenhét műtétet hajtottak végre a saigoni Barsky kórházban. Bár azt jósolták, nem fogja túlélni a sérüléseit, ő mégis életben maradt, ám csak egy 1982-ben, a németországi Ludwigshafenben végrehajtott kezelés után tudott újra rendesen mozogni.

A kommunista Vietnám vezetői felismerték a benne rejlő propagandaértéket, és számos alkalommal használták fel. Az észak-vietnámi propaganda szerint a támadást amerikai tanácsadók közreműködésével rendelték el, ám ez nem igazolható, ugyanis az azt végrehajtó dél-vietnámi 518. számú repülőszázadhoz nem tartozott egyetlen amerikai sem. (Bár akadtak erre a szerepre „önként jelentkező” amerikaiak, és Kimtől nyilvánosan bocsánatot is kértek, nincs bizonyíték arra, hogy részt vállaltak volna a támadásban.)

1986-ban Kim engedélyt kapott, hogy Kubába menjen gyógyszerészetet tanulni. Az egészségügyi pálya iránti érdeklődését a kórházban kislányként eltöltött hosszú idő alapozta meg. Időközben keresztény hitre tért.

Kubában találkozott a leendő férjével, Bu Huy Toannal, aki szintén a szigetországban tanult. Amikor 1992-ben Moszkvába tartottak nászútra, és a gép leszállt Új-Fundlandon, menedéket kértek Kanadában. 1996-ban sikeresen letette a kanadai állampolgársági vizsgát. Az Egyesült Államokban később alapítványt hozott létre, amelynek célja, hogy orvosi és pszichológiai segítséget nyújtson a háború gyermekáldozatainak. Kim családja egyébként még mindig Trảng Bàngban él, és a tésztaüzletük is működik.

Nick Ut a háború végéig Vietnámban maradt, amikor az Associated Press munkatársait kimenekítették Saigonból. Később Japánban, majd az AP Los Angeles-i irodájában dolgozott. A háborús időkben többször meglátogatta Kimet a kórházban, jó barátokká váltak, a lány többnyire „Uncle Nicky”-nek (Nicky bácsi) nevezte a fotóriportert.

A történet két főszereplője Saigon elestéig többször találkozott, ám a háború végével egy időre megszakadt a kapcsolat. 1989-ben, Havannában láthatták újra egymást. Miután pedig Kimék Kanadában telepedtek le, a történelem már nem akadályozta meg, hogy tovább ápolják különleges barátságukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Napalmrobbanás a levegőből. A rendkívül gyúlékony anyag hihetetlen pusztításra képes.Phan Thị Kim Phúc dél-vietnámi katonák és tudósítók körében a támadást követő pillanatokbanA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlPhan Thị Kim Phúc és Nick Ut fotósPhan Thị Kim Phúc fiával 1995-benPhan Thị Kim Phúc Joe Biden akkori demokrata szenátornak meséli el történetét 2003-ban. Találkozásuk apropója egy akkor benyújtott törvényjavaslat volt, amely a háborús övezetekben élő nők és gyermekek védelméről szólt.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár