2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A béke szószólójává és az ártatlanok segítőjévé vált a vietnámi háború idején lefotózott „napalmlány”

2021. július 2. 08:32 Múlt-kor

Lángtenger az égből

Az észak-vietnámi erők támadásakor Phan Thị Kim Phúc és családja nem menekült el Trảng Bàngból, mivel biztonságban akarták tudni állataikat, valamint a családi tésztaüzletet. Amikor a harcok elkezdődtek a településen, ők is a templomba mentek elrejtőzni. A dél-vietnámi erők légitámadásokkal igyekeztek megtisztítani a területet az északiaktól, ezért előbb bombákat szórtak le, majd nem sokkal később napalmot dobtak a templom közelébe.

Feltehetőleg tévesen nézték a templomban meghúzódókat ellenséges erőknek, de pontosan nem tudni, ki és mikor adta ki az utasítást a támadásra. Az épületben menedéket kereső dél-vietnámi katonák az első bombatámadásnál rádöbbentek, hogy valami nincs rendjén, és a civileket menekülésre szólították fel. Szerencsétlenségükre a második hullámban érkező gép a napalmot pont a sietve távozó civilek közé dobta le. A támadásban Kim Phúc két unokatestvére és két másik lakos meghalt.

A napalm veszélyes és alattomos fegyver, mivel zselészerűen ragad az áldozatra. Akinek a testét legalább tíz százalékban beborította, csak igen ritkán élik túl a támadást. Kim Phúc ruhája lángra gyulladt, ő pedig félig öntudatlanul szabadult meg az égő daraboktól. Bal karja és a háta súlyosan megégett. Ilyen állapotban futott Nick Ut és a dél-vietnámi katonák csoportja felé, ezt a pillanatot örökítette meg az AP fotósa az ikonikussá vált képen. Később azt is lefotózta, amint a kislányt igyekeznek ellátni. Továbbá egy nőt is lefényképezett, aki az egyéves, súlyosan sérült unokájával rohant segítségért a katonákhoz.

Nick vízzel igyekezett locsolni Kimet, hogy fájdalmát enyhítse, de a lány egyre csak azt kiáltozta: „Túl forró! Túl forró!” Végül Ut a többi sérült gyerekkel együtt Kimet is elvitte az AP furgonjával egy megfelelően felszerelt kórházba, a közeli intézmény ugyanis alkalmatlan volt az ilyen súlyos égési sérülések ellátására. A lány végül szerencsésen túlélte a borzalmakat.

A fényképész számára csak akkor lett egyértelmű, hogy az aznapi fotósorozata karrierje egyik legértékesebb munkája, amikor a hetes számú képet hívta elő a negatívokról. Ut főnöke, Horst Faas először aggódott, hogy a fotón látható meztelenség miatt nem fogják publikálni. Valóban vissza is utasították, de Faas végül a New York-i igazgatónak közvetlenül küldte el a fényképet, és így sikerült közzétenni.

A kép hatása leírhatatlan volt, Ut 1973-ban Pulitzer-díjat nyert, ugyanabban az évben pedig megkapta a World Press Photo of the Year díjat is. A vietnámi háborúban való amerikai részvételt tovább csökkentették, 1973. január 27-én pedig Richard Nixon elnök bejelentette, hogy Amerika kiszáll a háborúból. Hogy a fotó által okozott politikai károkat csökkentse, az elnök egy beszélgetésen meglebegtette, hogy a kép valójában manipulált, de sem ő, sem pedig a kampánycsapata nem állt elő semmilyen bizonyítékkal a hamisítást illetően.

Az amerikai kivonulással azonban a konfliktus nem ért véget, 1974–1975 során az északi csapatok több sikeres katonai műveletet követően elfoglalták Dél-Vietnámot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Napalmrobbanás a levegőből. A rendkívül gyúlékony anyag hihetetlen pusztításra képes.Phan Thị Kim Phúc dél-vietnámi katonák és tudósítók körében a támadást követő pillanatokbanA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlA Trảng Bàngnál történt téves napalmcsapás további áldozatai menekülnek a helyszínrőlPhan Thị Kim Phúc és Nick Ut fotósPhan Thị Kim Phúc fiával 1995-benPhan Thị Kim Phúc Joe Biden akkori demokrata szenátornak meséli el történetét 2003-ban. Találkozásuk apropója egy akkor benyújtott törvényjavaslat volt, amely a háborús övezetekben élő nők és gyermekek védelméről szólt.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár