7 különös tanács a középkorból
2017. május 12. 15:48
Hogy kezdd a beszélgetést egy hölggyel? Mit csinálj, hogy a macskád ne kóboroljon el? Melyik oldaladon kezdd az alvást? Hogy döntsd el, hogy valaki él-e még vagy már meghalt? A középkori krónikásoknak, bölcseknek, tudósoknak, gondolkodóknak számos mindennapi dilemmára volt megoldásuk, ám egyes kérdésekben igen bizarr, babonával teli vagy éppen hitvány tanácsot adtak. Ez utóbbira igen jó példa Savonarola szülő nőknek szóló javaslata. Az itáliai orvos minden bizonnyal életében nem gondolt bele, milyen fájdalmat okoz egy újszülött világra hozatala.
Korábban
Hogyan beszélj egy nővel
„A hölgy üdvözlését követően a férfinak hagynia kell, hogy elteljen egy-két pillantásnyi idő, ami alatt lehetőség nyílik arra, hogy a nő kezdje a beszélgetést. Ha a hölgy maga kezd bele csevejbe, jó okod van az elégedettségre, mert feltételezve, hogy te nem vagy egy gyakorlott beszélgetőpartner, az esetleges megjegyzéséből számos beszédtémát nyerhetsz. Ha azonban az asszony halogatja a megszólalást, egy rövid szünet után neked kell okosan megtörnöd a csendet. Először kezdd valamilyen mellékes megfigyelés mulatságos említésével, vagy dicsérd a hölgy szülőföldjét vagy a családját vagy őt magát.” Andreas Capallanus: De amore (1180 körül)
Hogy döntsd el, hogy valaki él-e még vagy meghalt
„Ha kétségeid támadtak afelől, hogy egy bizonyos személy életben van-e, akkor helyezz enyhén pörkölt hagymát az orrlyukaira, és ha életben van, azonnal csavarni fogja az orrát.” Johannes de Mirfield: Breviarium Bartholomei (1380 körül)
Hogyan törődj a macskáddal
„Ez az állat kifejezetten szereti, ha az ember a kezével gyengéden végigsimítja, különösen akkor, ha még fiatal. Ha a saját képét látja a tükörben, játszani kezd vele, és ha esetleg felülről, egy kút vizéből látja ugyanezt, hasonlóképpen fog tenni, ám beleesve megfulladhat, ha nem veszed gyorsan ki és szárítod meg. Különösen kedvelik a meleg helyeket. Könnyebben otthon tudod tartani, ha a füleit kicsit megcsíped, ugyanis így nehezebben tudja tolerálni az éjjeli harmat fülébe csöppenését.” Albertus Magnus (Nagy Szent Antal): De animalibus (1260 körül)
Hogyan kezeld a fejfájást
„A fejfájást így tudod elbűvölni: vegyél egy marék földet, érintsd meg vele háromszor a mellkasodat, és mondd: Fáj a fejem, miért fáj? Nem fáj.” (Pseudo-Plinius, 9. század)
Hogyan viselkedj a szülésnél
„Azt tanácsolom, hogy kiálts hangosan, így mindenki azt fogja hinni, hogy még nagyobb fájdalmaid vannak, így a férjed és a háztartás többi tagja mind együttérzően fognak veled viseltetni, és hogy a kedvedre tegyenek, még egy kappant is levágnak, cukrozott mandulát és finom borokat fognak szervírozni neked.” Michele Savonarola: Ad mulieres ferrarienses (1450 körül)
Hogyan szabadulj meg a szúnyogoktól
„Ha egy házat vagy egyéb helyet, amely tele van szúnyoggal, őstulok ürülékével kifüstölsz, a rovarok elrepülnek, majd meg is halnak.” Albertus Magnus (Nagy Szent Antal): De animalibus (1260 körül)
Hogyan aludj
„Először a jobb oldaladra fordulva kezdd az alvást, majd pedig a balon. Épelméjű ember nem fekszik a hátán, hiszen akkor számos betegség alakulhat ki, ugyanis a nem megfelelő pozícióban a különböző testnedvek megfertőzhetik az agyat vagy a veséket. Akkor is megkeveredhetnek a testnedvek, amikor a hideg holdfény az alvó fejére esik, ezért mindenképpen el kell kerülnünk éjjelente, illetve alvás közben a Holdat.” Bartolomeo Platina: De honesta voluptate in valetudine (1474)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20