56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
2024. október 23. 11:20 Murányi Gábor
Korábban
Eltűnő Kossuth-címer
A jelenkori olvasó kizárólag a fejléceket és az impresszumokat böngészve is számtalan magyarázatra váró talánnyal és a mámoros-viharos napok zavarodottságával szembesül.
A lapcímek megváltoztatása, a lapgazdák helyett a függetlenséget hangsúlyozó önmeghatározás, mi több, a „szerkeszti a szerkesztőbizottság” formula feltűnő elszaporodása, a fejlécek fölé, illetve alá kerülő (nem ritkán az addig általános „Világ proletárjai egyesüljetek!” helyetti) jelszavak nem szorulnak különösebb magyarázatra.
Ha az olvasó azzal szembesül, hogy a Magyar Népsport első oldalára november 1-jén – több más lappal egy időben – felkerülő Kossuth-címer másnapra eltűnik, gondolkodóba esik. A krónikás megvallja, erre a talányra egyelőre nincs válasza, s azt is csak találgatni tudja, hogy a már említett Egyetemi Ifjúság talán azért cserélte le november 2-án a „Jöjj el, szabadság, / te szülj nekem rendet…” József Attila-verssort, mert Vörösmarty Szózatát („Hazádnak rendületlenül, / Légy híve óh, magyar”) alkalomhoz illőbbnek vélte.
Igen ám, de akkor a következő lapszámban miért tért vissza a szerkesztőség a szabadságért sóhajtó József Attila-citátumhoz?
Vajon milyen műhelyviták dúltak ezen apró változtatás körül, vagy – hitelt adva egy 1957-es ügynöki összefoglalónak (melyet „Meszlényi” fedőnéven írt Dömötör László hírlapíró) – az „egyszemélyes” szerkesztőség mindenesének, (az 1956 után Oxfordban műfordítói és egyetemi karriert befutott) Gömöri Györgynek tulajdonítsuk ezt az érdekes bizonytalankodást, amelyre ő maga sem emlékszik?
„A főváros lakossága követeli a szovjet csapatok azonnali kivonását!” (Kép forrása: Fortepan/ Pesti Srác2)
A forradalom alatt legtöbbször megjelenő nagy múltú napilap, a Magyar Nemzet impresszumai és annak változásai szintén rejtélyesek. Mai ismereteink szerint a napilap munkatársai október 23-a és november 4-e között 14 számot állítottak össze, ebből négy rendkívüli kiadás volt, s mind a négy 26-án került az utcára.
Emlékeztetőül: a Kossuth téri sortűz utáni napról beszélünk, arról a napról, amikor szovjet tankok cirkáltak Pest utcáin, amikor (egyébként be nem tartott) kijárási tilalom is érvényben volt, amikor a város teljességgel felbolydult, s a jól ismert fejlécű (s a Hazafias Népfront lapjaként hirdetett) Magyar Nemzet röplapon öles betűkkel adta hírül a nap legfontosabb eseményét (Gerő Ernőt felmentették), s a rövidke „Lobogjatok magyar zászlók!” című publicisztika, no meg a „következő kiadásunk” ígérete azt jelezte, hogy a lap munkatársai dolgoznak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.