Ritka leletek kerültek elő a zsidó háború idejéből
2014. augusztus 7. 08:35
114 bronzérmét találtak egy kerámialádikában egy ókori lakóház egyik helyiségében a zsidó háború negyedik évéből - jelentette be az Izraeli Régiségügyi Hatóság (Israel Antiquities Authority, IAA) kedden.
Korábban
"A kincslelet, amelyet néhány hónappal Jeruzsálem eleste előtt rejtettek el, betekintést enged a város szélén élő zsidók életébe a felkelés utolsó éveiből" - írják közleményükben az IAA megbízásából dolgozó ásatásvezetők. Pablo Betzer és Eyal Marco szerint minden bizonnyal a ház tulajdonosa abban a reményben rejtette el a bronzérméket, hogy az erőszak csillapodásával visszajön értük.
A zsidó háború a 66-tól 70-ig tartó, Júdea ellen vezetett római hadjárat volt, amely Jeruzsálem pusztulását és a zsidók teljes szétszóródását eredményezte. A háborút megelőzően a zelóták és a hozzájuk csatlakozó esszénusok lázadását látva Nero római császár arra utasította frissen kinevezett júdeai helytartóját, Vespasianust, hogy fojtsa el a rebelliót. Ötévnyi küzdelem után Titus 70-ben körülzárta Jeruzsálemet, ám a tömeg az éhség és a fellépő járványok dacára hevesen ellenállt. A város öt hónapon át tartó ostrom után esett el, s leégett a salamoni templom utódja is.
Az érmék egyik oldalán egy kupa képe van, alatta egy héber nyelvű felirat: "Cion megváltására". A másik oldalán két citrom között egy nyaláb pálmaág motívuma látható, illetve a dátum héberül: "4. év", utalva a zsidó háború idejére. A régészek feltárták a ház két másik szobáját és az udvarát is. Az épületet minden bizonnyal 69-ben vagy 70-ben rombolták le, írják az IAA szakemberei. A jelek szerint a területen a második évszázad elején ismét építkezésbe fogtak, aminek a Római Birodalom elleni Bar Kohba-felkelés (132-135) vetett véget. A kutatók feltételezése szerint a településen olyanok élhettek, akik aktívan részt vehettek mindkét lázadásban.
A kincsek lelőhelye, az egyes számú, Tel Avivot Jeruzsálemmel összekötő új autópálya nyomvonala eddig igazi kincsesbányának bizonyult. A korábbi megelőző ásatások során Tel Motzánál 9500 éves kultikus szobrokat találtak, az egyik egy ökröt, a másik pedig egy szarvasmarhafélét ábrázol. Ugyanott egy 2750 éves templom romjai között vázákra és szobrocskákra bukkantak. A Jezréel-völgyben pedig régészek egy 3300 éves agyagkoporsóra leltek, amely feltehetően egy egyiptomi tisztté lehetett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap