Zsidó gyermekkel verték át a fajelméletet népszerűsítő nácikat
2014. július 2. 11:54
Hessy Taft csecsemőkori fotóját a nácik azért választották ki, mert úgy találták, az ideális árja fajt testesíti meg, a Joseph Goebbels vezette propagandaminisztérium gépezetébe azonban porszem került: a kislány ugyanis zsidó származású volt.
Korábban
Hessy Taft hathónapos korában lett a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt "arca". A nácik a fotóját azért választották ki, mert számukra a kislány testesítette meg az árja fajt - azt viszont talán álmukban sem gondolták volna, hogy a tökéletes árjagyermeknek hitt kis Hessy valójában zsidó származású.
"Ezen ma már nevetek" - mondta el a ma 80 éves, vegyészetet tanító asszony a német Bildnek adott interjújában. "Persze ha a nácik tudták volna, hogy ki vagyok, akkor már nem lennék életben" - fűzte hozzá Taft, aki az izraeli Jad Vasem holokauszt emlékhelyen tartott előadásában mutatta be hallgatóságának azt a német magazint, amelyen az ő csecsemőkori képe látható.
Szülei - Jacob és Pauline Levinsons - klasszikus zenével foglalkoztak, Lettországból érkeztek Berlinbe 1928-ban, hogy tehetségüket Németországban bontakoztassák ki. Apja azonban származása miatt hamarosan elvesztette állását az egyik operatársulatnál, majd házaló ügynökként kereste kenyerét.
Pauline Levinsons 1935-ben vitte el az akkor hathónapos kislányát az egyik ismert berlini fotográfushoz, hogy képet készíttessen a kis Hessyről. A nő szinte sokkot kapott, amikor néhány hónappal később meglátta, hogy gyermekének fotója ott virít a náci Sonne ins Hause nevű magazin címlapján. Levinsons ekkor azonnal a művészhez, Hans Ballinhoz rohant, mivel félt, hogy kiderül családja származása. Ballin igyekezett megnyugtatni az asszonyt: tudja, hogy zsidók, ennek ellenére küldte be a fotót a magazin felhívására. "Nevetségessé akartam őket tenni" - közölte a fotográfus.

Ballin terve bejött. A fotója - amelyet állítólag maga Joseph Goebbels propagandaminiszter választott ki - nyert. A kislány képe széles körben ismertté vált, képeslapokon is megjelent, a németek azonban soha nem tudták meg Hessy származását.
Taft apját 1938-ban koholt vádak alapján adócsalás miatt letartóztatták, ám náci párttag könyvelője a védelmére sietett, így Jacob szabadult. Ezt követően a család elhagyta Németországot, előbb Lettországba mentek, majd Párizsban telepedtek le. A francia ellenállás segítségével sikerült elmenekülniük a németek által megszállt városból, s Kubába, 1949-ben pedig az Egyesült Államokba költöztek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57