Mi volt I. János Károly történelmi szerepe?
2014. június 3. 09:47 MTI
Korábban
Sokan méltatják a király történelmi szerepét
Több európai vezető politikus és amerikai napilap méltatta hétfőn I. János Károly történelmi szerepét, amelyet a diktatúrából a demokráciába való átmenet folyamatában játszott.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke történelmi személyiségnek nevezte a spanyol uralkodót. Mint fogalmazott, megindultsággal fogadta a király lemondásának hírét. I. János Károly a demokrácia építője és védelmezője, az európai szellemnek és Spanyolország modernizálásának elsőrendű pártfogója volt uralkodásának 39 esztendeje alatt - mondta Barroso. "A magam és az Európai Bizottság nevében szeretném kifejezni mélységes csodálatomat az általa megtestesített értékek iránt: minden európai számára olyan példakép ő, aki továbbra is ösztönöz minket" - tette hozzá.
Fülöp herceggel
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke így fogalmazott: I. János Károly a demokrácia "tartóoszlopa", a szabadság és a haladás fontos pillére volt. Az európai politikus felidézte: a király szavatolta a békét és az egységet országa számára egy létfontosságú pillanatban, a belső reformok útjára helyezte Spanyolországot, kikövezve számára eközben az európai utat.
Angela Merkel német kancellár rendkívül fontosnak nevezte azt a szerepet, amelyet I. János Károly a demokratikus átmenetben töltött be. Különösen nagyra értékelte a király "hihetetlen mértékű" erőfeszítéseit a Berlin és Madrid közötti kapcsolatok erősítéséért. A kancellár felidézte, hogy gyakran beszélgetett I. János Károllyal, s ezek az eszmecserék - mint mondta - rendkívül elmélyültek és építő jellegűek voltak.
David Cameron brit miniszterelnök a Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökhöz intézett üzenetében aláhúzta: I. János Károly sokat fáradozott uralkodása idején annak érdekében, hogy segítse Spanyolországot a demokratikus átmenet útján, ezenkívül nagy barátja volt az Egyesült Királyságnak.
Francois Hollande francia államfő hétfőn telefonbeszélgetést folytatott I. János Károllyal, és úgy jellemezte a lemondott uralkodót, mint aki a francói diktatúrából a demokráciába való átmenet szorgos építőmestere volt. Elio Di Rupo belga miniszterelnök az I. János Károly uralkodása idején Spanyolország és Belgium között kialakult "szoros és meleg kapcsolatokat" méltatta.
A Fehér Ház ugyancsak I. János Károly vezető szerepét emelte ki a spanyol demokrácia történelmi jelentőségű demokratizálási folyamatában. Patrick Ventrell, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője szerint az uralkodó érdeme, hogy a demokrácia felvirágzott országában, lehetővé téve, hogy Spanyolország az emberi jogok védelmezőinek az élvonalába kerüljön, és a NATO feltétlen szövetségesévé váljon.
A The Washington Post című lap a spanyol királynak ugyancsak azokat az érdemeit hangsúlyozta, amelyek révén biztosította, hogy országa az önkényuralmi rendszerről áttérjen a demokráciára. Az újság szerint a király egész nemzetének a vágyát teljesítette. A The New York Times szintén a demokrácia megszilárdítását tulajdonította érdemének, külön emlékeztetve arra, milyen nagy segítséget nyújtott az 1981-es államcsínykísérlet meghiúsításában. A lap kiemelte, hogy I. János Károly uralkodása stabilitást teremtett egy olyan országban, amelynek katalán és baszk szeparatista mozgalmakkal kellett szembenéznie. A The Wall Street Journal külön hangsúlyt helyezett arra, hogy a király számos üzletet karolt fel külföldön.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap