Mennyire hiteles Caesar, a történetíró?
2014. május 26. 17:21
Komplex régészeti kutatás derítheti ki, hogy mennyire volt pontos Julius Caesar a gall háború idején legyőzött helvétek számának megállapításakor.
Korábban
Julius Caesar i.e. 58-ban indította el a gall hadjáratot (i.e. 58-49), amely során meghódította a gallokat, valamint Germania egy részével együtt Rómához csatolta őket. Bibractéban - itt telelt át az alesiai csatában aratott győzelem után (i.e. 52) - kezdte szerkeszteni galliai tevékenységéről szóló "kommentárjait" (Commentarii de bello Gallico, magyarul A gall háború). A könyvben leírja a kilenc évig tartó galliai hadviselés csatáit, illetve politikai manővereit, amelyek lehetővé tették, hogy meghódítsa és annektálja Galliát.
A diadalmas hadjárat első lépéseként a római hadvezér a mai Svájc egykori kelta lakóit, a helvétek (Helvetii) törzsét győzte le i.e. 58-ban. Ugyan Caesar emberei létszámhátrányban voltak a helvétekhez képest, viszonylag gyorsan átvették a kezdeményezést és megfutamodásra kényszerítették a helvéteket, akik közül 130 ezren vesztek oda. Mint Caesar leírja, több mint negyedmillió helvét élt Germánia déli részén, akik a germán törzsek nyomása alatt kénytelenek voltak elhagyni lakóhelyüket és Galliában kerestek új otthont, miután egyszerűen kifogytak az élelemből.
A könyv egyik vitathatlanul nagy erénye, hogy számos olyan megbízható földrajzi és történelmi adatot közöl, amelyek általában elsőkézből származó információkon alapulnak. A Thomas Whitley (University of Western Australia) vezette nemzetközi kutatócsapat földrajzi információs rendszerrel, úgynevezett GIS-modellel igyekszik kideríteni, mennyire volt pontos Caesar a helvétek számának becslésekor, ezenkívül geofizikai módszerrel próbálnak nyomokat találni a háborúval, illetve a népességmozgással összefüggésben.
A GIS-modell a terület eltartó erejét vizsgálja: nevezetesen, hogy a rendelkezésre álló mezőgazdasági termények mekkora potenciális energiaforrással bírtak az adott népesség számára. A modell segítségével arra keresik a választ, hogy valóban az élelmiszermennyiség okozott ellátási zavarokat, vagy inkább arról van szó, hogy Caesar eltúlozta a legyőzött népesség számarányát.
Whitley történeti források, ökológiai és régészeti adatok segítségével igyekszik rekonstruálni a komplex ökológiai folyamatokat. "Ha csak a töredékes régészeti forrásokból próbáljuk rekonstruálni a történteket, soha nem fogjuk megismerni a mechanizmus működését" - szögezte le a szakember. A nemzetközi kutatócsapat másik célja, hogy régészeti nyomokat találjon - például folyó menti római erődöket. A kutatók magnetométerrel, földradarral és légi fotogrammetriai eljárásokkal próbálják a helvétek masszív táborhelyeit feltárni azokon a területeken, ahol ma már szőlőskertek és kisebb-nagyobb gazdaságok találhatók.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Évezredekkel halála után háromféle arcot is kapott Tutanhamon fáraó 08:46
- Homokszem volt a királyi család „tökéletes” gépezetében a tragikus sorsú Diana hercegné 07:25
- 10 tény Picassóról tegnap
- Kiolvasztják a kutatók az eddig eredeti állapotában őrzött tussenhauseni Jégherceget tegnap
- Az alkukból nem kért, visszautasította a miniszterelnöki széket ifjabb Andrássy Gyula tegnap
- Negyvenezer fa pusztulását okozta, kis híján mégis feledésbe merült a tunguszkai esemény tegnap
- A fekete Buffalo-katonák, akik átkerekeztek a Vadnyugaton 2022.06.29.
- Valóban a nándorfehérvári győzelem hírét vitte a déli harangszó? 2022.06.29.