Mit láthattak az auschwitzi őrök a gázkamrákból?
2014. május 9. 17:12
Egy, az auschwitz-birkenaui táborról készített virtuális 3D-modell révén ma már rekonstruálni lehet, mit és mennyit tudhattak az őrök a koncentrációs táborokban zajló tömeggyilkosságokról - állítják német ügyészek.
Korábban
Az egykori megsemmisítő táborok felszámolása és a náci főbűnösök nürnbergi pere (1945/46) óta 106 ezer német katona, illetve náci ellen emeltek vádat háborús bűncselekmény gyanúja alapján. Közülük 13 ezren álltak bíróság elé, s végül alig hétezret ítéltek el. A fordulópontot 2011 jelentette, amikor egy müncheni bíróság 5 év börtönre ítélte a 2012 márciusában elhunyt John Demjanjukot, bűnrészesnek találva az idős férfit 28 ezer zsidónak a sobibóri koncentrációs táborban elkövetett meggyilkolásáért.
Bár a vádlott aktív közreműködése a gyilkosságokban nem nyert bizonyítást, a bíróság megállapította, hogy Demjanjuk őrként dolgozott a lágerben, s ebből a munkakörből szükségszerűen következett, hogy köze volt a foglyok halálához. A nemzetiszocialista diktatúra idején elkövetett bűncselekmények feltárásával megbízott nyomozó hatóság (ZSt) ezt követően jelentette be tavaly áprilisban, hogy ötven feltételezett náci háborús bűnös ellen indulhat eljárás Németországban
A vallomások, illetve levéltári források mellett újabban modern technikai eszközök - köztük háromdimenziós képalkotási eljárások - segítik a vádhatóság munkáját, így általuk pontosabb kép kapható arról, hogy mennyiben lehettek tisztában a koncentrációs táborok őrei az adott haláltáborban folyó gyilkosságokkal. A Demjanjuk perében 2011-ben hozott ítélet előtt számos egykori őr hasonló módon védekezett: szerintük a koncentrációs táborok területe olyan nagy volt, hogy fizikailag lehetetlen volt tudomást szerezniük az ott történtekről.
A ma 94 éves, litván származású férfi, Hans Lipschis perében az ügyészség egy, az egykori auschwitz-birkenaui haláltáborról készített 360 fokos, 3D-s modellt használt fel a vádemelés során. A stuttgarti ügyészség szerint Lipschis 1941-től 1943-ig teljesített őrszolgálatot, és ezzel a munkával hozzájárult a megsemmisítő tábor üzemeltetéséhez.
Ralf Dietrich stuttgarti ügyész munka közben
A "virtuális Auschwitzot" Baden-Württemberg-i és bajor szakemberekkel közösen megalkotó Ralf Dietrich stuttgarti ügyész szerint a számítógépes modell képes megmutatni, hogy egy adott őr mit láthatott egy adott pontból - így például annak a konyhának az ablakából, ahol Lipschis - aki korábban azt mondta az újságíróknak, hogy csak hallomásból tudott a gázkamrákról és krematóriumról - állítása szerint szakácsként dolgozott.
Az ügyészség emellett természetesen levéltári forrásokat is felhasznált a per során, így például azt is sikerült megtudni, hogy 12 úgynevezett fogolytranszport érkezett Auschwitzba azon idő alatt, mikor a vádlott őr volt. A Simon Wiesenthal Központ legkeresettebb náci háborús bűnösököt tartalmazó listájának negyedik helyén szereplő Lipschis ellen a vádlott előrehaladott demenciája miatt ugyan idén februárban ejtették a vádat, ám az új eljárás a német ügyészek reményei szerint a jövőben más esetekben felhasználható lesz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban
- A középkorban pontosan kiszámolták a teremtés kezdetének dátumát is
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.