Koponyák kápolnája
2013. november 6. 17:19
A képeken látható, hátborzongatóan gyönyörű kápolna a lengyelországi Czermnában található, s több ezer ember csontja díszíti. Az emberi maradványok teljes egészében körbeveszik a látogatót, a padlózatot leszámítva a falakon és a mennyezeten is koponyák és lábszárcsontok hirdetik a mulandóságot.
Korábban
A kis lengyel falu mellett futó útról a legtöbb turista figyelmen kívül hagyja a kívülről teljesen jelentéktelennek és szerénynek tűnő kápolnát, amely Délnyugat-Lengyelország egyik legrégebbi településén áll. A faajtók feltárulása után azonban hátborzongató belső tér fogadja a látogatót, ami maximálisan kárpótolja a kitérőért.
A falakat és a mennyezetet borító koponya- és lábcsontok egykoron a kolerajárvány és a háborúk több mint háromezer áldozatához tartoztak, és ha még ez nem lenne elég a megfáradt utazónak, a padló csapóajtaját felnyitva további 21 ezer ember maradványa tárulhat a szeme elé.
1776 és 1804 között a helyi plébános, Vaclav Tomasek a falu sírásójával együtt lelkiismeretesen összegyűjtötte, letisztogatta és a templomba építette a harmincéves háború, a sziléziai háború, illetve a kolerajárvány áldozatainak földi maradványait. A források szerint modellje a római katakombák rendszere volt, célja pedig egy halottak számára készült szentély létrehozása, amely egyfajta „memento mori”, tehát a halálra való emlékezés szimbóluma lett.
Érdekesség, hogy a lengyel atya úgy találta meg a háborús tömegsírokat, hogy a helyi kutyákat figyelte, amelyek különböző embercsontokat kapartak ki a föld alól. A maradványok között nem csupán lengyel nemzetiségűek kaptak helyet, hanem tatár, cseh, német és svájci katonák is megtalálhatók, de a vallási hovatartozás sem mutat homogén képet, ugyanis a katolikus és protestáns hívők között minden valószínűség szerint husziták is voltak.
A templom oltárára Tomasek különös gonddal válogatta ki a csontokat: többek között helyet kapott a helyi polgármester koponyája, egy golyó által átlyuggatott koponyacsont, egy szifiliszt terjesztő baktérium deformálta koponya és egy feltételezett „óriás” kobakja is. Amikor a bizarr kápolna alkotója 1804-ben elhunyt, az ő koponyája is az oltárra került.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.