Elméletek, feltevések és eretnek gondolatok a Bibliáról
2013. október 28. 08:02
Korábban
Asera, Jahve felesége
1967-ben vált ismertté az az elmélet, miszerint a legtöbb bibliai szövegből kifelejtették Isten feleségének nevét, Aserát, a hatalmas termékenységi istennőt. Raphael Patai teológus tézisét 2011-ben Francesca Stavrakopoulou fűzte tovább, mondván, a Királyok Könyvében arról olvashatunk, hogy Jahve jeruzsálemi templomában Isten feleségéért is imádkoztak a hívők.
Stavrakopoulou az Ugaritnál talált ősi szövegekre, amulettekre és kis szobrokra alapozta véleményét. A kutató szerint Aserának a Jahvéhez fűződő kapcsolata a Bibliából és az i.e. 8. századból származó agyagedények felirataiból tudható, amelyeket a Sínai-félszigeten levő Kuntillet-Adzsrúdnál találtak meg. „A feliratok áldást kérnek Jahve és az ő Aserája számára. Ez arra nyújt bizonyítékot, hogy Jahve és Asera egy pár volt. Mostanra pedig már több felirat is alátámasztja azt az elméletet, hogy a Biblia istenének felesége volt” – fogalmazott akkor Stavrakopoulou.
Stavrakopoulou nem volt egyedül véleményével, miután J. Edward Wright vallástörténész is elismerte: több héber felirat is együtt szerepelteti Javhét és Aserát. „Aserát nem teljes egészében hagyták ki a Bibliából. Régészeti bizonyítékok segítségével és a róla szóló szövegekből rekonstruálhatjuk a levantei vallásokban betöltött szerepét” – nyilatkozta Wright. Asera – aki a Közel-Keleten Asztar és Istár néven is ismert – „jelentős istennek számított, aki nagy erő birtokában volt” – tette hozzá.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56