A várt és rettegett háború
2013. október 9. 10:11 MTI
Megkezdődnek az 1. világháború centenáriumához kapcsolódó rendezvények csütörtökön az Osztrák Kulturális Fórum szervezésében A várt és rettegett háború című konferenciával, amely az 1914 nyarán kirobbant első nagy világégés politikai, katonai és kulturális összefüggéseivel foglalkozik.
Korábban
A német nyelvű konferenciát az Osztrák Kulturális Fórum mellett a háborúk következményeinek vizsgálatára specializálódott, grazi székhelyű Ludwig Boltzmann Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia közösen szervezi az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjában, a budavári, Országház utcai díszteremben (Jakobinus terem). Az előadók között vannak a téma ismert magyar és osztrák kutatói.
A 2014-es centenáriumi emlékévhez kapcsolódó rendezvényen szó lesz az Osztrák-Magyar Monarchia közös külpolitikájának és a magyar kormány álláspontjának ingadozásáról, a háború és a béke közötti lavírozásról, a bécsi és a budapesti parlamentben folyó ezzel kapcsolatos vitákról és a katonai helyzetről, amelynek részeként a korabeli titkosszolgálatok tevékenységéről is hallhatnak az érdeklődők. A konferencián előadások hallhatók az elképzelt háborúról és a különböző ellenségképekről a monarchia irodalmában - közölte az Osztrák Kulturális Fórum.
A nagy háború lehetőségét a 19-20. század fordulóján több nemzetközi feszültséggóc magában hordozta, így a marokkói krízis, a Líbiáért folyó olasz-török háború és a balkáni háborúk. A nemzetközi hatalmi viszonyok átrendeződése előrevetítette a feltörekvő államok - Németország, Olaszország, Egyesült Államok - térfoglalási kísérleteit. A válságban lévő instabil birodalmak - Oroszország, Oszmán Birodalom, Osztrák-Magyar Monarchia - átalakulása is jelentős változásoknak nyithatott utat. Mindeközben pedig egy robbanásszerű technikai fejlődés és társadalmi átalakulás is zajlott. A csütörtöki rendezvény előadásai ennek a világháborút megelőző feszült atmoszférának a politikai, katonai és kulturális oldalait kívánják bemutatni.
Ausztria 1976-ban nyitotta meg az Osztrák Kulturális Intézetet, amely 2001-től Osztrák Kulturális Fórum Budapest (OKF Budapest) néven képviseli az osztrák kultúrát Magyarországon, segíti a kulturális kapcsolatok fejlődését Magyarország, Ausztria és más országok között. Az OKF Budapest támogat művészeket, zenei, irodalmi, előadó- és képzőművészeti, illetve filmes projekteket, valamint tanácskozásokat szervez. Az OKF tevékenységében nagy jelentőségű az Ausztria által is támogatott iskolákkal és az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemmel való együttműködés.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Közel-Kelet
- Miről mesél egy 1200 éves edény?
- 1300 éves kutat találtak a kuvaiti Failaka-szigeten
- 80 ezer éves kőpengék az Arab-félszigeten
- Titkoztatos asszaszinok – karizmatikus vezetők alapították a legendás orgyilkos rendet
- Rengeteg balszerencse övezte a III. keresztes hadjáratot
- Hatalmas környezeti katasztrófával járt az öbölháború
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56