2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Menyasszonyiskolák működtek a Harmadik Birodalomban

2013. augusztus 23. 18:23

Nemrégiben előkerült források alapján ritka bepillantást nyerhettek a kutatók a náci Németország ún. menyasszonyiskoláinak életébe, ahol nevelőnők segítségével próbáltak a németek sokszor tizenéves gyermekekből megfelelő feleséget faragni. A róluk készült fekete-fehér fotók a kéthetente publikált NS-Frauen Warte női újságban jelentek meg.

Egészen mostanáig meglehetősen keveset tudtunk a Reichsbräuteschulékról, azaz a náci menyasszonyképzőkről, ahol a nemzetiszocialista eszméknek megfelelően a házimunkától kezdve a Führer imádatáig mindenre felkészítették a jelölteket. A koblenzi Német Szövetségi Archívumból múlt héten előkerült dokumentumok bepillantást engednek az iskola mindennapos működésébe: előkerült egy szabálykönyv is, amely részletezi, hogy a leendő feleségnek már az első percben egy igen homályos esküt kellett tennie a szigorú képzésen való részvétel kapcsán, amit még jó néhány ígéret követett.

Az első iskola egy hatalmas, 1937-ben épült villában működött a berlini Wannsee tavában lévő Schwanenwerder-szigeten, közel Joseph Goebbels és Albert Speer, Hitler leghűségesebb csatlósainak házaihoz. Egy akkori újságcikk szerint a képzés célja az volt, hogy az egyszerű leányokból profi háziasszonyokat neveljenek. Egy hivatalos röpirat szerint egyszerre 20 lány vett részt a képzésben, lehetőleg az esküvő napját megelőző két hónapban, hogy „lelkileg és fizikailag is felépüljön, elfelejtse a korábbi szakmájából fakadó gondokat, megtalálja a megfelelő utat, s örömét lelje, mint feleség.” Az okítás valójában hat hétig tartott, s 135 birodalmi márkába került (ez ma körülbelül 140 ezer forintnak felel meg).

A nebulók megtanulták az alapvető, akkor még igen időigényes háztartási munkák csínját-bínját, úgy mint a főzést, vasalást, kertészkedést, gyermeknevelést és az állattenyésztést, s egy kis lakberendezési ismeretre is szert tettek. Mindemellett elsajátították a politikailag korrekt beszélgetések alapjait is. Továbbá ígéretet tettek, hogy gyermekeiket a náci eszmék szerint fogják nevelni, s hogy házasságot nem templomban pap előtt, hanem egy újpogány szertartás keretében fogják megkötni, illetve hogy halálukig hűek lesznek Hitlerhez.

A nácik az NS-Frauenschafton, vagyis a legfőbb nemzetiszocialista női szervezeten keresztül próbálták a hölgyeket a feleségszerepre tanítani, a házasodási kedvet pedig ezer birodalmi márkának megfelelő állami hitellel kívánták ösztönözni. A náci kormány tehát pusztán államérdekből a magánszférába is igyekezett behatolni.

Az első menyasszonyképzőt több is követte, s az 1940-es évek elejére csak Berlin területén már kilenc működött, de voltak intézményei Oldenburgban és Tübingenben is. Ezek az elit iskolák kezdetben az SS-feleségeknek voltak fenntartva, később azonban más német lányok is beiratkozhattak, akiket alkalmasnak tartottak a felsőbbrendű német faj szaporítására.

Az iskola létrejötte Heinrich Himmler, az SS feje és Gertrud Scholtz-Klink, az NS-Frauenschaft karizmatikus vezetője közreműködésének eredményeképpen jött létre, utóbbi határozottságával és eltökéltségével nagyban hozzájárult a képzések elterjedéséhez. Az iskola és az onnan kikerülő asszonysereg tulajdonképpen a náci állam ideológiájának központi "magja" volt.

A háború előrehaladtával Hitler nőkhöz való viszonyulása jelentősen megváltozott, s később arra ösztönözte az államapparátus a szebbik nemet, lépjen be a munkaerőpiacra, enyhítve a férfiak távolléte miatti munkaerőhiányból fakadó problémákon. A menyasszonyképzők szerepe később radikálisan lecsökkent, bár egy-két iskola még 1944-ben is működött. Egyes elbeszélések szerint Himmler gyakran ólálkodott a Schwanenwerder-szigethez közeli bokrok körül, a pletykák szerint azért, hogy egy-egy pillantást vethessen a kertben rövid szoknyában táncoló lányokra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár