Amerika első ősi telepeseire bukkanhattak
2013. augusztus 7. 18:37
A régészek úgy vélik, hogy a Mexikóban nemrégiben fellelt 30 csontváz mindegyike közel kétezer éves is lehet, így talán az amerikai kontinens első telepeseivel van dolgunk. A kutatások szerint genetikai őseik mintegy tízezer évvel ezelőtt keltek át a Bering-szoroson.
Korábban
A mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) és a spanyolországi Cordobai Egyetem régészei és genetikusai azokat a csontokat tanulmányozzák, amelyeket a mexikói Tamaulipas államban lévő La Sepultura-barlangban találtak. Az eddigi vizsgálatok szerint ezek az emberek azon első csoportok közé tartozhattak, amelyek az amerikai kontinensen vándorolhattak.
A különböző kormeghatározási elemzések, például a DNS-vizsgálatok a kutatók szerint arról tanúskodnak, hogy Amerika egyik legrégebbi genetikai szálai kötődnek ezekhez az emberekhez, s azon embercsoport leszármazottai, amelyek egykoron átkeltek a Bering-szoroson mintegy 10 ezer évvel ezelőtt.
„Tovább kell kutatnunk és ásnunk Tamaulipas állam barlangjaiban, hogy megérthessük azon kultúrák eredetét, fejlődését és életmódját, amelyek a térségben telepedtek le” – mondta Jesús Ernesto González Velasco, az INAH antropológusa. „A DNS-vizsgálatok, valamint a koponya morfológiai elemzései nagyban hozzájárulhatnak a vadászó-gyűjtögető életmódot folytatók kulturális gyakorlatainak mélyebb megértéséhez” – tette hozzá. A szakértők azt remélik, hogy a vizsgálatok fényt deríthetnek a mexikói őslakosok eredetére.

Munka a La Sepultura-barlangban
Július közepén arról adtunk hírt, hogy Veracruztól délkeletre lévő Jaltipan városában másik 30 csontvázat és egy romos piramist fedeztek fel; a maradványok szintén kétezer évesek lehetnek. A sírokban a régészek agyagfigurákat, jádekőből készült gyöngyöket, tükröket és állati maradványokat is találtak. A kutatók úgy vélik, hogy a települést valamikor az i. sz. 1. század környékén kezdték benépesíteni, s a 6-7. századig lakták, azonban lakóiról vajmi keveset tudunk.
A holttestek (amelyek közül kettő csecsemőé volt) mellett szarvasagancsot, kutya-, prérifarkas-, szarvas-, hal- és madárcsontokat találtak a tudósok. Az emberi maradványok mellett valószínűleg azért voltak állatcsontok, mert úgy hitték, hogy a jószágok a túlvilágon szintén a társaik lesznek, de arra is van bizonyíték, hogy a terület lakói szívesen gyűjtögettek őskori leleteket, például a számos ősmaradvány között az 1,6 millió évvel ezelőtt kihalt, óriási méretű Megalodon cápa (Carcharodon megalodon) fosszilizált fogait is megtalálták.
Az INAH szakemberei szerint a helyszínen talált tárgyak több kultúrához tartoztak, például a tégladarabok a majákhoz köthetők, míg a cserépedények Teotihuacanból érkezhettek. A maradványok mellett egy 12 méter magas piramist is találtak, amely sokak szerint a maja stílushoz hasonló, néhány régész pedig El Tajín prehispán város titokzatos lakóinak stílusjegyeit vélte felfedezni a romokon.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Fény derült az angol partoknál talált „rejtélyes roncs” eredetére 15:05
- A világtörténelem egyik legnagyobb titka rejtőzik a Szent Grálban 14:23
- Luxusmárka adományából vásárolt impresszionista festményt Franciaország 13:20
- Bár több hiba is fellépett, végül túlélte utazását az első főemlős a világűrben 09:50
- Generációkat varázsolt el Róbert Gida édesapja, A. A. Milne 08:20
- Majd' négy évtizedet kellett várniuk az igazságra a véres vasárnap áldozatainak tegnap
- Film készült Batthyány-Strattmann László életéről és munkásságáról tegnap
- Római kori Herkules-szobor került elő egy építkezésen tegnap