Tízmillió japán követeli az elrabolt honfitársak megmentését
2013. április 25. 13:32 MTI
Több mint tízmillió japán írta alá azt a petíciót, amely az Észak-Korea által elrabolt japán állampolgárok mielőbbi "megmentését" követeli a kormánytól - jelentette a szigetországi média csütörtökön.
Korábban
A petíciót szombaton tervezik átadni Abe Sindzó kormányfőnek az elrabolt emberek családtagjai, akik 16 éve gyűjtik az aláírásokat. Céljuk az, hogy a kormány érje el az összes elrabolt ember hazatérését. "A tízmilliós szám jelentős súlyt ad üzenetünknek" - közölte a családtagokat képviselő szervezet vezetője, Iidzuka Sigeo.
Észak-Korea az 1970-es és 1980-as években számos japán állampolgárt rabolt el, akiket arra kényszerített, hogy kémek kiképzésében segédkezzenek. Az elrabolt emberek által felkészített, magukat japánnak kiadó észak-koreai ügynökök robbantották fel a Korean Air egyik utasszállító gépét is 1987-ben, 115 ember halálát okozva.
Az emberrablásokra 1997-ben derült fény, amikor egy dezertált észak-koreai ügynök vallott az esetekről, ekkor kezdődött az aláírásgyűjtés is. Az emberrablásokat 2002-ben Phenjan is elismerte, majd ugyanebben az évben öt áldozat hazatérhetett Japánba.
Ugyanakkor Észak-Korea állítása szerint további nyolc elrabolt japán időközben természetes halállal meghalt. Ezzel szemben Tokió szerint legalább 17 állampolgárát rabolta el a kommunista rezsim, sorsuk pedig nem lett megnyugtatóan kivizsgálva. A kérdés - Phenjan atomprogramja és háborús fenyegetései mellett - a Japán és Észak-Korea közti közeledés legfőbb akadálya.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap