Római kori rom lehet a kulcs az ókori földrengésekhez
2013. március 22. 08:33
Egy félig romba dőlt törökországi mauzóleum lehet a kulcs az ókori földrengések hatásainak alaposabb megértéséhez. Az ókori földfelszíni mozgások tanulmányozásából ráadásul a térség jövőbeni katasztrófáit is elemezni lehet – állítják a szakértők.
Korábban
A tudósok a Törökország délnyugati részén fekvő 2500 éves ókori romváros, Pinara maradványait tanulmányozták. A település egykoron a perzsák, majd a Római Birodalom fennhatósága alatt álló ókori földrajzi egység, a Homérosz által is említett Lükia része volt. „Pinara rendkívül izgalmas hely, mivel még nem folytattak komolyabb ásatást a területen” – mondta el Klaus-G. Hinzen, a Kölni Egyetem szeizmológusa.
Hinzen és kollégái a pinarai mauzóleumot kezdték elemezni; a szikla oltalma alatt épült, 110 méter magasan elhelyezkedő építmény rendkívüli adottságokkal rendelkezett, és nagyszerű vizuális élményt kínált a térség lakóinak, ugyanis csodás kilátás nyílt onnan a közeli hegyekre, illetve az egykori fórumra és az egyéb reprezentációs épületekre.
A mauzóleum egy része érintetlen volt, azonban itt-ott komoly károk keletkeztek benne: néhány kődarab elmozdult illetve leesett, a homlokzat egy része összedőlt, köztük például néhány oszlop is. A tudósok elsősorban arra keresték a választ, hogy miként dőlhetett össze az építmény: még mielőtt a kutatást megkezdték volna, a legvalószínűbb magyarázatnak a földrengés tűnt, de a szakemberek azt sem zárták ki, hogy egy, a mauzóleum fölé magasodó sziklából lehulló nagyobb darab okozott kárt a jobb sorsra érdemes építményben.
A probléma megoldása érdekében a kutatók kilenc lézerszkennerrel vizsgálták meg a mauzóleumot, majd az így kapott 90 millió adatpont segítségével megalkották az épület háromdimenziós modelljét. A szeizmológusok azonnal kizárták annak lehetőségét, hogy a mauzóleumban keletkező károkat egy lehulló szikla okozta volna; a szimulációs elemzés kimutatta, hogy valószínűleg egy, a Richter-skála szerinti 6,3-as erősségű földmozgás volt a felelős a bekövetkező pusztulásért.
A kutatók – akik eredményeikről a Bulletin of the Seismological Society of America című tudományos folyóirat áprilisi számában fognak részletesen beszámolni – reményeik szerint a mostani elemzés több tanulsággal is szolgálhat az ókori földrengések hatásainak tanulmányozásakor, illetve fontos információkkal láthatja el a délnyugat-törökországi régió földfelszínének mozgását kutató szakembereket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre
- Woodrow Wilson neje az ország élén
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér
- Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.