2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az utolsó nem európai pápa

2013. március 20. 17:12

Az ellenálló

III. Gergely először levelet írt a császárnak, majd Rómában zsinatot hívott össze, amely eretnekségnek mondta ki a képrombolást. Bizánc első embere rögtön egy flottát küldött, hogy jobb belátásra bírja a pápát, ám a hajóhad időközben elsüllyedt az Adriai-tengeren. A császár ezt követően a pápai területekre próbált gazdasági nyomást gyakorolni; miután erőfeszítéseit nem koronázta siker, őrjöngve bár, de beleegyezett, hogy az Örök városban nem kell végrehajtani a képromboló intézkedéseket. „Hálából” Gergely az itáliai szentképek restaurálásába és újak készítésébe fogott.

A katolikus egyházfő támogatta az egyház észak-európai terjeszkedését, a német területeken való térítésben nagy szerepet vállaló Szent Bonifácnak pedig érseki címet adott. 732-ben betiltotta mind a vadon élő, mind a háziasított ló húsának fogyasztását, mivel azt sokan összefüggésbe hozták a pogány rituális lakomákkal.

Tízéves pontifikátusa második felében szembekerült a longobárdokkal, akik ellen védekezni kényszerült. Helyreállította Róma falait, s visszavásárolta a spoletoi hercegtől a Rómát védő erődöt, a Galles-t. A longobárd törzsek támadásait egyre nehezebben tudták visszaverni a pápai és a vele szövetkező seregek, így Gergely a frankok leghatalmasabb majordomusához, az arabokat a poitiers-i csatamezőn tönkreverő Martell Károlyhoz fordult. Bár a pápa készen állt arra, hogy feladja hűségét Bizánchoz, s országát a frankok államának védelme alá helyezze, Martell seregei túlságosan le voltak terhelve, így nem álltak készen egy újabb front nyitására.

Bár a Pápai Állam létrejöttére, s Kis Pippin segítségére még közel egy évtizedet kellett várni, III. Gergely pápasága idején sok lépést tett az önálló államiság felé. 741 novemberében bekövetkezett halála a lehető legnagyobb felfordulások közepette, a longobárd seregek újabb támadása idején következett be. A máig szentként tisztelt pápát a Szent Péter-bazilikában helyezték örök nyugalomra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár