Méltósággal ment a nyaktiló alá XVI. Lajos
2013. január 21. 18:26
220 éve, 1793. január 21-én végezték ki XVI. Lajos francia királyt. A jakobinusok által felhergelt francia nép vezetői a Konventben 366:319 arányban szavaztak felszentelt uralkodójuk halálára, aki fejét állítólag olyan hidegvérrel helyezte a guillotine alá, hogy ezzel még a körülötte álló hóhérokat is meglepte.
Korábban
Az ancien régime ellentmondásai
Az újkori történelem talán legmeghatározóbb eseménye a 18. század végén zajló francia forradalom volt. A történészek két évszázad óta vitatják, vajon mi volt a legfőbb oka a franciák később egész Európát megmozgató felkelésének. A legtöbb szakértő amellett tört lándzsát, hogy az 1789-ben kezdődő események okait az ancien régime ellentmondásaiban kell keresnünk, vagyis a francia forradalomnak gazdasági, társadalmi, politikai és vallási okai egyaránt voltak.
Bár a 27 milliós lakosú Franciaország fokozatosan iparosodott, s gazdasága általában prosperált, leginkább agrárországnak tekintették, társadalma pedig még mindig rendi tagozódású volt, ami nagy feszültségekkel járt, hiszen a harmadik rend gazdasági súlyához mérten nem képviselte magát megfelelő arányban a politikában. Mindemellett az utóbbi két évszázadot majdnem folyamatos háborúzással töltő ország a 18. század végére súlyos pénzügyi válságba került, s hatalmas államadóssággal küzdött.
Az osztrák örökösödési háború (1740-1748), a jelentős gyarmati veszteségekkel záruló hétéves háború (1756-1763), majd az észak-amerikai brit gyarmatok függetlenségi törekvéseinek (1775-1783) támogatása – amelynek az volt a célja, hogy Párizs a nagy ellenlábasnak, Nagy-Britanniának keresztbe tegyen – hatalmas összegeket emésztett fel, csak az utóbbi 1 milliárd livre-vel növelte az államadósságot. Bár a pénzügyi főellenőrök (Turgot, Necker, Calonne, majd Brienne) próbáltak liberális reformokkal rendet tenni, ezek rendre megbuktak egyes társadalmi csoportok ellenállásán.
A Bastille ostroma
Az éhínségekkel és társadalmi feszültségekkel párosuló válság arra késztette az erélytelen XVI. Lajost – aki a sikertelen reformkísérleteket minden alkalommal felfüggesztette, és az azokat fémjelző minisztereinek megbuktatásával kívánta helyreállítani megcsappant presztízsét –, hogy 175 évnyi szünet után újból összehívja a rendi gyűlést, amely végül 1789. május 5-én nyílt meg. A társadalmi feszültségeket azonban itt sem sikerült megoldani, mire a nép július 14-én elfoglalta a Bastille-t, ami tulajdonképpen csupán egy szimbolikus lépés volt, hiszen a zsarnokság börtönének tartott erődben mindössze hét köztörvényes rabot (négy váltóhamisítót, két őrültet és egy perverz nemesembert) találtak, mégis innentől számítjuk a forradalom kezdetét.
1789 és 1792 között (alkotmányos monarchia) a forradalom demokratikus vívmányai végre megvalósultak. Az 1789. június 17-én alkotmányozó nemzetgyűléssé átkeresztelt rendi gyűlés megalkotta az Emberi és Polgári Jogok nyilatkozatát, amelyre az ENSZ 1948 decemberében létrehozott Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata is épül.
1789. okt. 5-én egy zömében külvárosi asszonyokból álló tömeg vonult a királyi csapatok által megerődített Versailles-ba, hogy kenyeret követeljen magának, azonban miután ezt megkapták, nem oszlottak fel, hanem betörtek a palotába, s végül a királyi családot Párizsba kísérték. Lajosnak meglehetősen rossz volt a viszonya a nemzetgyűléssel, s egyre inkább egy külső intervenciós beavatkozásban bízott. 1791. június 20-án szökést kísérelt meg a belga határ felé, de ez szervezetlensége miatt meghiúsult. A nép felismerte az uralkodói családot, s megalázó körülmények között visszakísérte Párizsba.
Visszatérés Párizsba
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.