2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A piramisépítő zsidó rabszolgák mítosza

2012. április 5. 08:59

Pészah közeledtével ismét felmerül a kérdés: van-e bármi alapja annak, hogy a zsidók rabszolgaként segédkeztek a piramisok építésében? Eddig egyetlen olyan írásos vagy régészeti bizonyíték nem került elő Egyiptomban, ami a vitatott elméletet támasztaná alá.

Mi a közös Charlton Heston színészben és Izrael korábbi miniszterelnökében, Menachem Beginben? Talán furcsának tűnhet, de mindketten időről-időre előhozakodtak azzal a képtelennek tetsző elmélettel, hogy a zsidók, mint rabszolgák építették a nagy egyiptomi piramisokat. Ha még a Bibliát vesszük alapul, akkor is azt látjuk, hogy a zsidók csak három évszázaddal a piramisok építésének befejezése (i.e. 1750) után kerültek rabszolgasorsra Egyiptomban – már ha elfogadjuk egyáltalán, hogy a zsidók rabszolgák voltak az ókori birodalom idején.

A valóság az, hogy semmilyen bizonyíték nincs arra nézve, hogy a zsidókat rabszolgaként dolgoztatták volna Egyiptomban – emlékeztet a Haaretz című izraeli napilap. Semmilyen régészeti vagy írásos nyom nem került eddig elő, s kérdés, hogy fog-e egyáltalán. Nehéz elhinni, hogy 600 ezer család (körülbelül kétmillió ember) úgy jött volna át a Sínai-félszigeten, hogy egyetlen, héber szöveget tartalmazó agyagedényt nem hagy maga után. Érdekes, hogy Egyiptom sem emlékezik meg a feltételezett migrációról, amely negyedével növelte volna meg a lakosság számát, de Izrael területére sem özönlött be nagyobb számú populáció.

Ez megkérdőjelezi a kivonulás mítoszát is. A zsidó ünnep, a pészah, azaz az „elkerülés” ugyanis arra is emlékeztet, hogy a zsidók az ünnep idején szabadultak meg az egyiptomi rabságból, vagy ahogyan a Biblia mondja: „a szolgaság házából”. Az ünnep első napja az Egyiptomból való kivonulásra, utolsó napja pedig a tengeren (Nádas tenger, Jám Szuf) való átkelésre emlékezteti az ünneplő zsidóságot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár