Könyv jelent meg a legidősebb holokauszt-túlélőről
2012. április 4. 15:23 MTI
Nagylelkűség mindenek felett és a boldogsághoz elengedhetetlen hála - ezek azok a legfőbb tanulságok, amelyek a világ vélhetően legidősebb holokauszt-túlélőjének sorsából levonhatók az Egyesült Államokban a 108 éves Aice Herz-Sommer zongoraművészről megjelent új könyv szerint.
Korábban
A Century of Wisdom: Lesson From the Life of Alice Herz-Sommer című könyv szerzője Caroline Stoessinger, az idős asszony pályatársa, szintén zongoraművész. A kötet a kritikák szerint önmagában is érdekes lenne, hiszen egy 108 éves asszony élete elevenedik meg az olvasók előtt. Hozzávéve viszont Alice Herz-Sommer nem mindennapi sorsát, különösen nagy érdeklődésre tarthat számot.
Herz-Sommer 1903-ban született az akkori Osztrák-Magyar Monarchia területén, Csehországban. Megjárta a theresienstadti (terezíni) megsemmisítő tábort, és manapság a holokauszt legidősebb túlélőjeként tartják számon. A második világháború poklát átvészelve ünnepelt zongoraművész lett, az a képesség, amellyel felülemelkedett az őt ért szörnyűségeken, a könyvről megjelent recenziók szerint mind a mai napig inspirálók és időtlenek.
Bár Alice Herz-Sommerről már jelent meg könyv 2008-ban, és életútja filmet is ihletett, Caroline Stoessinger frissen megjelent kötete aprólékos betekintést nyújt az idős asszony prágai gyerekkorába, a koncentrációs táborban eltöltött időszakra, a szabadulása után Izraelben eltöltött időkre, majd abba az életbe, amelyet egyszobás londoni lakásában él zongorájával, amelyen mind a mai napig gyakorol.
A kritikák szerint a könyv érdekfeszítő leírást nyújt a zsidók és a nácik közötti kapcsolatról a holokauszt idején. Herz-Sommer feleleveníti, hogy egy nap szomszédja és közismerten náci férje almás süteményt vitt neki, majd a rá következő napon már elhurcolták Theresienstadtba (Terezínbe). A megsemmisítő táborban olyan tehetséggel játszott a zongorán, hogy egy őr áradozva köszönte meg neki, és megígérte: Herz-Sommer és fia életben marad.
A kötetben a művésznő vall tanítványairól, a hírességekkel való találkozásairól is, az olvasók még recepteket is kapnak az idős asszonytól. Noha a recenziók szerint a könyv néhány ponton megszenvedi a szétzilált kronológiát és az írás minőségével is akadnak gondok, a 108 éves túlélő történetei és személyisége mégis elegendők a sikerhez.
Alice Herz-Sommerről kiderül, hogy még mindig felpezsdítik a vonzó fiatal férfiak, a zongoraművész szerelmi és kapcsolati tanácsokkal is szolgál és elcsepegteti a bölcsesség néhány "ínyenc" morzsáját. Vallomása szerint a zene mentette meg életét, és úgy véli, minden nap egy újabb csoda. Az idő kincs, a pillanat elröppen - üzeni. Hozzáfűzi, amikor fiatalokkal van körülvéve, úgy érzi, ő a legfiatalabb.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap