A hercegnő nyitja meg a londoni kiállítást
2012. február 9. 15:03 MTI
Katalin cambridge-i hercegnő "jóváhagyásával" nyílik meg a mai napon a londoni National Portrait Gallery nagyszabású Lucian Freud kiállítása: a hercegnőnek - aki egyben az intézmény pártfogója -, a galériában tett szerdai látogatása volt az első Vilmos herceg nélküli hivatalos megjelenése.
Korábban
A 88 esztendős korában tavaly elhunyt festőművész ugyanúgy viszonyult az emberi testhez, mint nagyapja, a modern pszichoanalízis megteremtőjeként tisztelt Sigmund Freud az emberi elméhez: elszántan igyekezett feltárni a felszín alatt megbúvó legbelső titkokat. A csütörtökön megnyíló Lucian Freud: Portraits (Lucian Freud: Portrék) című kiállítás a művész és a múzeum több éves közös tervezésének a gyümölcse.
A több mint száz alkotást felvonultató tárlaton a brit realista festő portréművészetével és a szeretőiről, barátairól, illetve családtagjairól készített, ritkán látható festményeivel találkozhatnak az érdeklődők. A mintegy hetven év munkáját felölő kiállítás az 1940-es és 1950-es évek korai - a modelleket a fejüktől a vállukig megörökítő - portrékkal kezdődik, és fokozaton kalauzol végig a Freud védjegyévé vált hatalmas, sajátosan valósághű ábrázolási technikájával készült meztelen képekig. A festmények többségének semleges címe van - Naked Solicitor (Meztelen ügyvéd), vagy Man in a Blue Scarf (Férfi egy kék sálban) -, az alkotásokon azonban nem csupán a modellek, de a művész legbelső énje is kitárulkozik a nézők előtt.
"A képen szereplő alakok nem egyszerű modellek, hanem mindegyikük igazi egyéniség" - mondta Sandy Nairne, az intézmény igazgatója. Freud 1922. december 22-én született Berlinben zsidó szülők gyermekeként. Adolf Hitler hatalomra jutása után, 1933-ban a család elmenekült Németországból Nagy-Britanniába, ahol 1939-ben kaptak állampolgárságot.
Életének szinte az utolsó pillanatáig dolgozott. A kiállításon helyett kapott a Portrait of the Hound 2011 (A vadászkopó portréja 2011) című festménye is, amelyet röviddel a 2011. július 20-án bekövetkezett halála előtt festette. A befejezetlen akton a művész egykori asszisztense látható a kutyájával.
Freud modelljeinek többsége rendkívül élvezte a "közös munkát". Sue Tilleyt többször is megfestette a művész, ő szerepel egyebek között a Benefits Supervisor Sleeping (Alvó szociális munkás) című alkotáson is, amely 2008-ban rekordnak számító - ez a legnagyobb összeg, amelyet élő művész alkotásáért valaha fizettek - 33,6 millió dollárért (7,4 milliárd forint) kelt el.
A tárlatot május 27-ig kereshetik fel a látogatók. A kiállítás ezután a Texas állambeli Fort Worth városában fog vendégeskedni, július 1-étől október 29-éig.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap