Lopják a nigériai Nok kultúra szobrait
2012. január 11. 11:35
Folyamatosan nő a vaskori Nok kultúra iránti érdeklődés Afrikában, de a terrakotta szobrokat nem csak a régészek csodálják: egyre több kerül az illegális műkincskereskedők kezére.
A képen látható terrakotta fejeket egy nigériai faluban ásták ki, s az egyik legjobb állapotban fennmaradt daraboknak számítanak. A tárgyak a Nok kultúra idejéből valók; a közösség i.e. 1000 és i.sz. 500 között állt fenn, majd hirtelen a történelem süllyesztőjében találta magát. Ez a kultúra büszkélkedhet a szubszaharai Afrika figuratív művészetének legkorábbi tárgyaival.
Peter Breunig és Nicole Rupp német régészek (Goethe Egyetem, Frankfurt) 2010-ben, a fővárostól 160 kilométerre északra, Kushéban találták meg a bámulatos alkotásokat. Szinte csodaszámba ment, hogy a fejek a földfelszínhez közel, 60 centiméteres mélységben kerültek elő. A Nok-terrakották funkciója ismeretlen. Egyesek szerint a közösség halott tagjait reprezentálhatták, de van olyan nézet is, hogy fogadalmi ajándék lehetett, esetleg istenábrázolás.
Afrikában reneszánszát éli a Nok-kultúra tanulmányozása, ami részben azzal függ össze, hogy egyre többen próbálják a vaskori társadalmak életét megérteni, amelynek középpontjában a közösség és a technológia találkozása áll, de különösen a vasnak a társadalomban betöltött szerepe foglalkoztatja az antropológusokat. Ebből a szempontból is kiemelkedik a Nok kultúra, hiszen ez volt az egyik legelső olyan közösség Afrikában, amely vasat olvasztott.
A helyszínen folyó kutatásokat hátráltatja, csaknem ellehetetleníti, hogy folyamatosan tűnnek el a kultúrához köthető terrakotta emlékek a több száz közép-nigériai lelőhelyről. A zsákmány azonnal megjelenik az illegális kereskedelem piacán, majd a műgyűjtőkhöz vándorol.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20