Homofóbiával vádolják a rómaiak vesztét a melegeknek tulajdonító történészt
2011. április 12. 08:46 The Daily Telegraph
A Római Birodalom bukását „a homoszexualitás és az elnőiesedés elburjánzása” okozta, a katonák ugyanis könnyű prédát jelenthettek a mindenre elszánt barbár hordáknak – állítja egy olasz történész.
Korábban
A már most nagy vitát generáló elmélet Roberto De Mattei, az olasz Nemzeti Kutatótanács 63 éves vezetője szájából hangzott el; a történész szerint a birodalom Karthágó meghódítása után gyengült meg lényegesen, a „melegek paradicsoma” ugyanis meghódította Rómát.
Botrányos megjegyzései után lemondásra szólították fel a homofóbiával vádolt történészt, akinek szavait kritikusai a pozíciójával összeférhetetlennek és támadónak tartják. „A néhány, undort keltő meleg férfi megfertőzte a rómaiak nagy részét” – jelentette ki De Mattei a katolikus Radio Maria egyik adásában.
A Római Birodalom az i.e. 3-2. században, a pun háborúk idején terjesztette ki hatalmát Karthágóra. De Mattei szerint Cartagena római provincia a melegek paradicsoma lett, amely magát Rómát is megfertőzte, így a birodalom könnyen csúszhatott át 410-ben a barbárok kezébe. A császári udvaron elhatalmasodó korrupció és a hanyatlás évtizedek óta kedvelt toposz a filmművészetben. Az 1960-as Spartacus egyik jelenetében Crassus (Laurence Olivier) egy fiatal rabszolgát (Tony Curtis) próbál elcsábítani; ez végül nem került be az eredeti verzióba, a kilencvenes években azonban helyreállították a jelenetet.
A konzervatív katolikus De Mattei, aki a kormányt korábban nemzetközi ügyekben tanácsokkal segítette, párhuzamot vont Róma erkölcsi hanyatlása és a mai olasz viszonyok között. „Ma egy olyan világban élünk, ahol a legnagyobb bűnöket emberi jogokként biztosítják. Minden gonoszt meg kell büntetni – most, vagy a túlvilágon” – nyilatkozta a professzor.

A politikusok és tudósok megdöbbenéssel fogadták a történész megjegyzéseit, s már több mint hétezer aláírást gyűjtöttek össze a Kutatótanács vezetőjét lemondásra felszólítók. De Matteinak a katolikus egyház iránt tett szolgálatait korábban lovagrendi címmel jutalmazta a Vatikán. A professzorra legutóbb a japán földrengés és cunami kapcsán tett megjegyzései után zúdult össztűz, amikor De Mattei azt mondta: a természeti csapás Isten büntetése volt, amivel „a bűnöket akarta megtisztítani”.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- 10 tény a pattogatott kukorica múltjáról 19:20
- Menet közben, folyamatosan kellett a benzint töltögetni Carl Friedrich Benz első automobiljába 17:50
- Azonnal megindultak a pletykák és összeesküvés-elméletek Rudolf herceg haláláról 12:50
- Don-kanyar 80: fejezetek egy szemtanú naplójából XVIII. 10:49
- Afrika minden veszedelmét leküzdötte a „Sziklatörő”, Henry Morton Stanley tegnap
- „Szavazz a Hazafias Népfrontra!” – amerikai megfigyelők az 1949-es választásokon tegnap
- A Húsvét-sziget egykori idilli állapotának mementói a rejtélyes óriás szobrai tegnap
- Ellenszélben egyezett ki a nemzet javára Deák Ferenc tegnap