Élnek-e még viking leszármazottak Man szigetén?
2011. február 6. 17:12 BBC News
Genetikai vizsgálatokkal kutatják a vikingek leszármazottait a Skócia és Észak-Írország között lévő Man szigetén.
Korábban
Man őslakói a kelták (gaelek) voltak. A vikingek a 8. században alapították első településüket az 572 négyzetkilométeres szigeten. A 9. századtól a Man-szigetet és a Hebridákat közös birtokként uralták. A szigetvilág urai előbb a dublini viking királyok, majd az Orkney-szigeteken székelő viking királyok hűbéresei voltak.
A Leicesteri Egyetem genetikusai által végzett kutatás során az apai ágon öröklődő Y-kromoszómát vizsgálják. A programban mindazon férfiak részt vehetnek, akiknek már a nagyapja is a szigeten született, s a legelterjedtebb mani családneveket viselik. A jelentkezőkkel először egy részletes, a felmenőikre vonatkozó kérdőívet töltetnek ki, majd DNS-mintát vesznek az önkéntesektől.
S hogy mekkora a vikingek leszármazottainak aránya Man szigetén? A válaszra még majdnem három évig, 2013 végéig kell várni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- A párizsi Panthéonban kapott emlékhelyet Marc Bloch történész 16:07
- Harangtornyok szabályozták a középkori városok működését 14:54
- Este is látogatható lesz az Uffizi Képtárhoz tartozó Vasari-folyosó 14:27
- Új lelet tisztázhatja a Sutton Hoo-i sisak eredetét 13:55
- Ötven év után újra látogatható az Egyesült Államok első központi bankja 13:11
- Drograzzia során került elő egy ellopott Picasso-festmény 10:14
- A brit kapitulációt rögzítő Washington-levelet mutatnak be Londonban 09:23
- Lehetséges Artemisz-szobor töredékére bukkantak Bulgáriában 08:36













