Múzeum nyílt a melegeknek San Franciscóban
2011. január 14. 10:19
Az Egyesült Államok első leszbikus, meleg, biszexuális és transzszexuális (LGBT) múzeuma nyílt meg a San Franciscó-i Castróban, a melegek "Mekkájában”.
Korábban
„Leveleinket elégették, neveinket kitörölték, könyveinket indexre tették, szerelmeinkről nem beszélhettünk, létezésünket megtagadták” – olvasható az 1979-es Gay History Project egyik röpirata a múzeum falán. A konyhaasztaltól kezdve a kéziratokon és szexuális segédeszközön át egészen Harvey Milk, az első, másságát nyíltan felvállaló, a San Franciscó-i Felügyelőtanácsba beválasztott tisztviselőjének rózsaszín keretes napszemüvegéig szinte minden, a melegek polgárjogi küzdelméhez köthető emléktárgy megtalálható a 480 négyzetméteres kiállítótérben.
Az GLBT Történeti Múzeum a világon csupán a második olyan intézmény (az első Németországban található), amely kizárólag a melegekkel és leszbikusokkal kapcsolatos tárgyakat és írásokat állítja ki. „Ha elmeséljük történetünket, azzal átformáljuk a rólunk alkotott képet és ezzel kitörünk az elszigeteltségből” – vallja Don Romesburg kurátor, a Sonoma Állami Egyetem Genderkutatási és Nőtörténeti Tanszékének segédprofesszora. „A múzeum ennek a projektnek a szíve” – tette hozzá. „San Franciscónak már régóta szüksége lett volna egy ilyen intézményre, főleg ha azt nézzük, hogy az LGBT-k számára ez a város egy valóságos Mekka” – jelentette ki Karen Sundheim, a Main Library's James C. Hormel Gay and Lesbian Center programmenedzsere.
A tavaly márciusban fennállása 25. évfordulóját ünneplő, a múzeum megnyitásáért immáron egy évtizede lobbizó GLBT Historical Society számára a legnagyobb akadályt a társaság számára anyagilag elfogadható kiállítótér biztosítása jelentette. A 2008-ban, röviddel a Milk című film megjelenése után kezdődő, 11 hónapon át tartó kiállítás 25 ezer embert vonzott, így a szervezőkben megérett a gondolat egy állandó tárlat megszervezésére.
„Harvey is ezt szerette volna” – mondta el Steve Porter, a múzeumtól egy kőhajításnyira levő Harvey’s étterem tulajdonosa, aki több ezer dollárt ajánlott fel az intézmény számára. „Felismerte, hogy mennyire fontos a fiataloknak az általuk vívott harc öröksége és a jövő” – tette hozzá. A múzeum vezetői számára létszükség az adomány, valamint az önkéntesek részvétele, az intézmény megnyitásától pedig nem titkoltan a környék gazdasági revitalizációját várják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.