Már 170 ezer éve is öltözködött a modern ember
2011. január 11. 12:10
A Floridai Egyetem kutatói által a tetű evolúciójában végzett kutatás során kiderült, hogy az ember már 170 ezer évvel ezelőtt is viselt ruhát, amely az Afrikából való migrációt könnyítette meg.
Korábban
A kutatásokat irányító Floridai Nemzeti Történelem Múzeum mamutgyűjteményének kurátora, David Reed elmondása szerint az emberi evolúció és a migrációs folyamatok jobb megérhetősége miatt fogtak a tetű fejlődésének vizsgálatába. Az öt évet felölelő projekt során DNS-tesztekkel mutatták ki, mikor alakult át genetikailag az emberi fejtetű ruhatetűvé.
A National Science Foundation által támogatott kutatás jelenleg online is elérhető, a tanulmány nyomtatott formában a Molecular Biology and Evolution című periodikum e havi számában jelenik meg. „Egy másfajta metódussal szerettük volna meghatározni, hogy az emberek mikortól kezdtek el ruhát viselni. Mivel rendkívül jól alkalmazkodnak az öltözködéshez, úgy gondoljuk, hogy a ruha- vagy testtetű egészen addig nem létezett, míg a ruhák el nem terjedtek” – vallja Reed.
A kutatás azt mutatja, hogy a modern ember 70 ezer évvel az előtt kezdett ruhát viselni, hogy északra vándorolt volna, ahol sokkal hidegebb klíma várta. Ennek megállapítása a hagyományos régészeti eljárásokkal gyakorlatilag lehetetlen lett volna, mivel a ruhák nem maradtak fenn ebből az időből. A tanulmányból kiderül: az emberek jóval az után kezdtek ruhát viselni, hogy erősebb testszőrzetük egymillió éve eltűnt, ami azt jelenti, hogy az emberek sokáig éltek ebben a köztes időszakban, testszőr és ruha nélkül – mutatott rá Reed.
Csak ez elmúlt húsz évben sikerült információt kinyerni a tetűkből az emberi evolúcióra vonatkozóan, amit az orvostudomány, az evolúciós biológia, az ökológia és más tudományágak hasznosítottak. „Általa megismerhetjük, hogy a tetű hogyan váltott magának hordozót és hogyan támadott meg másokat – ezzel az embereket megfertőző betegség különböző viselkedési formáit figyelhetjük meg” – mondta el Reed.
„A legújabb kutatások nem várt eredményt hoztak, sokkal korábbit, mint azt a régészeti bizonyítékok mutatják, de ennek van valami értelme” – nyilatkozta Ian Gilligan, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Régészeti és Antropológiai Tanszékének oktatója. „Ez azt jelenti, hogy a modern ember az éghajlat hidegre fordulásával kezdett melegebben öltözködni, akkor, mikor a jégkorszak hatásainak volt kitéve” – tette hozzá. Az utolsó jégkorszak 120 ezer éve vette kezdetét, de a tanulmány azt állítja, hogy az ember az azt megelőző jégkorszakban viselt először ruhát, 170 ezer évvel ezelőtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Tragikus véget ért űrutazásával rekordot állított fel Lajka kutya
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.