Az euró első áldozata
2010. november 23. 14:43 The Daily Telegraph
Húsz éve bukott bele a kormányzásba Margaret Thatcher, aki miközben külföldön az euró bevezetése ellen vívta szélmalomharcát, otthon a közös valutát pajzsra emelőket próbálta lecsendesíteni.
Korábban
Geoffrey Howe, a Vaslady egyik bizalmi embere televíziós fellépésekor azt nyilatkozta az őt faggató Brian Walden riporternek, hogy Nagy-Britannia általában véve nem ellensége az eurónak. Thatcher hazatérése után Howe húzta a rövidebbet, majd beadta lemondását, de beszéde a színfalak mögött a vezetésért folytatott harcoknak nyitott utat.
Thatcher 1993-ban megjelent önéletrajzán nem fogott az idők vasfoga. A visszaemlékezésből kiderül, a miniszterelnök asszony milyen alaposan vizsgálta Jacques Delors Európai Monetáris Uniójának ötletét, s megtudhatjuk, hogy a Vaslady nem csípőből utasította el az euró bevezetésének gondolatát, hanem sokkal inkább gazdasági megfontolások intették óvatosságra.
Thatcher figyelmeztette az euróért lelkesedő pénzügyminiszterét, John Majort is, s azt állította, a közös valuta nem talál ugyanúgy gyógyírt Európa gazdasági motorja, Németország, illetve a kisebb országok, mint például Görögország bajára. Thatcher szerint Németországnak infláció-fóbiája van, a kicsik „gazdaságát pedig romba döntheti” az euró bevezetése.
A Vaslady ezzel mintha előre látta volna Írország, Görögország és Portugália jelenkori gazdasági katasztrófáit – az egyik olyan eseményt, amelyet ellenlábasai – Mitterand és Kohl – egyszerűen nem akartak elhinni neki. 1990 novemberében, Thatcher távozásával egy kritikus hang halkult el, s egy új konszenzus volt kialakulóban az euró körül.
Ez a konszenzus az egész brit politikai palettát felölelte: Tony Blair Munkáspártja, a liberális demokraták, a szakszervezetek, vezető üzletemberek, a Financial Times, sőt, még a konzervatívok is mellé álltak, egy ambiciózus libdem képviselő, Danny Alexander pedig Nagy-Britannia Európában címmel indított kampányt. „Az ár, amit megfizetünk az elveszett támogatásokért és munkahelyekért, egyszerűen felbecsülhetetlen” – monda Peter Mandelson munkáspárti politikus. „Az euróövezeten kívül keveset tehetünk az ipar megvédésére a font sterlinget destabilizáló kilengések ellen” – tette hozzá.
A kritikusokat pellengérre állították, a fonthoz körömszakadtukig ragaszkodó politikusok ellen indított hadjárat az olyan képviselőket sem hagyták érintetlenül, mint William Hague, az ellenzék vezére. Hague Thatchert próbálta túllicitálni, amikor azt mondta, hogy a tagság „hatalmas gazdasági boommal és mély recesszióval jár együtt”, a közös valuta bevezetése pedig „visszafordíthatatlan folyamat”. Hague intései süket fülekre találtak, ráadásul a képviselőt azzal vádolták meg, hogy a torykat még jobbra tereli. A sorba még a BBC is beállt, s megpróbálta elhallgattatni a kritikusokat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.