Új otthont kap 23 ezer NDK-s műalkotás
2010. október 25. 09:33 MTI
Új otthont kap az egykori Kelet-Németország 23 ezer műalkotása a Max Dudler ismert építész tervei alapján készülő létesítményben a beeskowi várban Brandenburg tartományban.
Korábban
A művek - köztük Neo Rauch egy nagyformátumú képe - jelenleg a beeskowi művészeti levéltár raktárában találhatók. Dudler egy új, a jelenlegi hely kétszeresével rendelkező épületet tervezett, amely megfelelő körülményeket biztosít a műalkotások tárolására. A háromezer négyzetméter területű épületet a műemlékvédelem alatt álló középkori beeskowi vár háborús sérülések nyomait viselő keleti szárnyához építik majd az elképzelések szerint.
A győztes terv kidolgozójának nevéhez fűződik a berlini Humboldt Egyetem új könyvtárának megépítése: Dudlernek Berlinben, Zürichben és Frankfurtban is van irodája. A háromemeletes, csúcsos tetejű épületben elegendő hely lesz az alkotásoknak. Tilman Schladebach, a beeskowi várpalota igazgatója szerint a tárgyak felelősségteljes tárolására eddig nem volt lehetőség, a "képek most szenvednek".
Ha minden a tervek szerint halad, a tízmillió eurós projekt 2013 végére készül el. Ehhez azonban európai uniós támogatásra is szükség van. A kérelmet már benyújtották, döntés tavasszal várható - mondta el Frank Steffen, Beeskow polgármestere. Helmuth Markov tartományi pénzügyminiszter nyíltan kimondta, egyedül nem tudják finanszírozni a megvalósítást.
Nemcsak az archívumban őrzött grafikák, festmények és fotók kerülnek majd az új épületbe. Ezekhez járulnak még a berlini művészeket támogató alapítvány gyűjteményének darabjai is, így végül összesen 38 ezer műalkotásnak kell helyet találni az újonnan elkészülő intézményben. A művészeti archívum az NDK képzőművészetét dokumentáló központ lesz, amelynek állományát tudományos kutatásokra és kiállítások szervezésére is használják majd.

A műalkotások egykor a párt, szervezetek és állami szervek tulajdonában voltak, megbízásra vagy pályázatokra készültek, majd felvásárolták vagy elajándékozták őket, és vendégházakban vagy oktatási központokban kaptak helyet. Az NDK utáni időszakban ezek a művek különvagyonként a vagyonkezelő társaság igazgatása alá, majd 1994-ben származási helyük szerint az új kelet-német tartományok tulajdonába kerültek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56