Csaknem elkészült a nádasdladányi kastély homlokzatának felújítása
2010. szeptember 15. 12:23 MTI
Kilencvenöt százalékban elkészült a nádasdladányi Nádasdy kastély homlokzat-felújítása; a beruházás a Norvég Civil Alap támogatásával valósul meg.
Korábban
A 250 millió forint összköltségű projekt keretében kijavították, pótolták a homlokzatot ékesítő eredeti kődíszeket, rendbe hozták a csatornát, az erkélyt, a külső vízelvezető- és csatornarendszert, valamint a tetőszerkezetet - mondta el Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága igazgatója. Az 1738-ban barokk stílusban emelt, majd 1876-ban Tudor stílusban átépített kastélyt a kulturális örökség napjai keretében most hétvégén a látogatók is megtekinthetik.
A Nádasdy család korabeli angol és skót kastélyok mintájára épült rezidenciája - az 1945-ben történt államosítást követő különféle hasznosítást követően - 1993-ban került a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága vagyonkezelésébe. Hasznosítási terve 1994-ben készült el, majd megkezdődött a felújítás. Elsőként mentesítették az épületet a gombafertőzéstől, felújították a tetőzetét, visszakerült helyére a kastély sarokbástyája, és megmentették a pusztulástól az Ősök csarnokának és a könyvtárnak a díszes asztalosmunkáit.
Részlegesen helyreállították az ebédlőt, a nagy- és kis szalont, a biliárdszobát, megkezdődött a kastély termeinek korabeli bútorokkal berendezése, és visszakerült eredeti helyére a Nádasdy család értékes könyv- és képgyűjteményének egy része is. Tervezik a még hiányzó, és a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött képek visszahelyezését, illetve a hiányzók pótlását, valamint szeretnék befejezni a díszes könyvtár felújítását, és visszajuttatni az onnan elszármazott könyvek többségét.
Az épület és a hozzátartozó 25 hektáros park felújítására, fenntartására eddig mintegy 1,5 milliárd forintot költöttek. A kastély ma a magyar állam tulajdonából ki nem adható műemlék, kezelője a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága. Falai között Nádasdy Akadémia elnevezéssel a környezetvédelem és a művészetek támogatására szellemi műhelyt hozott létre és működtet a Nádasdy Alapítvány, amely az elmúlt években számos kulturális rendezvényt, szimpóziumot szervezett, kiállítást rendezett, és ezt a tevékenységét a jövőben is folytatja.

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága jövő tavaszra érdekes és nagyszabású kiállítás megnyitását tervezi a kastély egyik úrnője, Zichy Erzsébet emlékére. A tárlat egyike lesz annak a rendezvénysorozatnak, amelynek keretében a Füzérradványon és Eszterházán az ottani kastély úrnőire is emlékeznek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap